Berkshire & South Bucks

Berkshire & South Bucks are a South East county who won runners-up in Division Two of the County Team Championships in 2004.

Berkshire & South Bucks County shield
  • Division: Two
  • Last Year: 18th in Division One (239 points)
  • Twitter:
  • Honours: Division Two Runners-up 2004

Berkshire & South Bucks at the County Team Champs

Berkshire & South Buckinghamshire’s 12-year stay in the top flight came to end last year as they dropped down to Division Two in 18th place.

The South East county’s top result 12 months ago came from breaststroker Darya Poma Kostik, finishing third in the 14/15 Yrs 100m Breast.

Maximum points have proved elusive in recent years, with Ellie Cowan the only swimmer to claim an individual race win since 2012, with 12/13 Yrs 100m Breast victory two years ago.

After missing last year’s event, Cowan is back in the squad for 2017 and looks competitively ranked in the 14/15 Yrs 100m Breast off a short course PB of 1:11.20. The Wycombe swimmer reached the British Summer Champs podium with 200m IM bronze earlier this year.

Maidenhead’s Poma Kostik moves up to the 16/17 Yrs 100m Breast and comes in with the second fastest entry time on paper.

Berkshire & South Bucks can turn to a European Junior champion in the boys’ 16/17 Yrs age group, with Maidenhead’s Tom Dean – gold medallist over 200m IM and silver medallist over 400m IM in Israel this year – set to compete.

They also have Wycombe’s James Eddy in the top age group; a 50m Back silver medallist at the British Summer Champs who holds high ranked entry times over both 100m Free and 100m Back.

While Wycombe swimmer Emilia Sansome’s British Summer Champs medal this year came over 800m Free, she comes in with entry times in the top three for both 100m Free and 100m Back, and will be hard to peg back if she can lower her 60.65 PB in the latter.

Amersham’s Jamie Owen could also bring in some big points in the 14/15 Yrs 100m Breast, ranked second on paper with his short course PB of 1:09.02.

Roster 2017
100m Free
NameClubAgePB
Isobel BensterMaidenhead ASC131:02.19
Jan PoultonWycombe District SC1358.08
Jamie OwenAmersham SC1455.60
Charlotte StevensonBracknell & Wokingham SC1558.40
Emilia SansomeWycombe District SC1656.95
James EddyWycombe District SC1750.80
100m Back
NameClubAgePB
Kaleb Fox-JonesNewbury Swimming Club121:08.15
Sadie LucasChalfont Otters SC131:07.61
Mirabelle WatersChesham SC151:06.58
James McClennWycombe District SC1559.95
Emilia SansomeWycombe District SC161:00.65
James EddyWycombe District SC1755.79
100m Breast
NameClubAgePB
Rebecca McMenemyReading SC131:20.43
Luca StainesWycombe District SC131:20.30
Jamie OwenAmersham SC141:09.02
Ellie CowanWycombe District SC151:11.20
Daria Poma KostikMaidenhead ASC161:11.31
Tom DeanMaidenhead ASC171:03.48
100m Fly
NameClubAgePB
Olivia LeeChalfont Otters SC131:08.60
Jan PoultonWycombe District SC131:03.21
Thomas SansomeWycombe District SC141:04.75
Ellie CowanWycombe District SC151:03.02
Sophie LawrenceAmersham SC171:03.80
Tom DeanMaidenhead ASC1757.36
Relay
NameClubAge
Megan DaleyWycombe District SC13
Silas MendezReading SC13
Sammy TuckerWycombe District SC13
Bethany HuntWycombe District SC17
George MannWycombe District SC17
Sam PhippenWycombe District SC17
Top