Gloucestershire

Gloucestershire are a South West county who were third in Division Two of the County Team Championships in 2002.

Gloucestershire County shield
  • Division: Two
  • Last Year: Did Not Compete
  • Twitter: GlosCountyASA
  • Honours: Third in Division Two 2002

Gloucestershire at the County Team Champs

Gloucestershire did not compete in last year’s County Team Championships, having finished 16th in Division Two in 2015.

They have been a Division Two team since 2006, but have knocked on the door of promotion a number of times with top 10 finishes on six occasions since their relegation from the top flight in 2005.

William Cole was the last swimmer to land maximum points for the county, finishing first in the 16/17 Yrs 100m Backstroke in 2015.

Among this year’s squad is City of Bristol’s Olivia Butler, who won 200m Backstroke bronze and finished fifth over 100m Back in the 13/14 Yrs age group at this year’s British Summer Championships.

The county could also hold some chances of big points in the youngest age group.

Soundwell’s Tom Hemsley comes in third fastest on paper in the 12/13 Yrs 100m Back while teammate Sophia Soteriou is ranked second for the 12/13 Yrs 100m Fly.

Roster 2017
100m Free
NameClubAgePB
Rachel ShuttSevernside Tritons Club131:03.34
Jake TurnerSoundwell SC131:00.25
Heather WitcombeSoundwell SC1559.63
William HalliwellBristol Henleaze SC1555.69
Ellena TheobaldSoundwell SC161:00.03
Kye AdamsCity of Bristol SC1753.17
100m Back
NameClubAgePB
Zea LevyGloucester City SC131:08.32
Thomas HemsleySoundwell SC131:06.40
Olivia ButlerCity of Bristol SC141:04.63
Joseph GilesCirencester SC141:03.18
Jasmine StoneSoundwell SC161:07.67
Jack SmithSoundwell SC1658.62
100m Breast
NameClubAgePB
Sophia SoteriouSoundwell SC131:21.30
Samuel TaylorSoundwell SC131:14.21
Hazel SmithCity of Bristol SC151:16.66
Alexander CohoonCirencester SC151:11.98
Caitlin LynamSevernside Tritons Club161:14.67
Jack GibertCity of Bristol SC161:09.97
100m Fly
NameClubAgePB
Sophia SoteriouSoundwell SC131:06.30
Jake TurnerSoundwell SC131:11.40
Olivia ButlerCity of Bristol SC141:05.77
James CoxCity of Bristol SC141:04.60
Keria NoonCity of Bristol SC171:05.89
Kye AdamsCity of Bristol SC1757.97
Relay
NameClubAge
Jessica HawkinsSouthwold Swimming Club13
Milly Wiercioch-GilesBristol Penguin Olympic SC13
Oliver RobertsCheltenham S & W P Club13
Connor TalbotCity of Bristol SC13
Anna SoteriouSoundwell SC15
Cameron LewisGloucester City SC15
George StaggBristol Penguin Olympic SC15
Oriana MundunBristol Henleaze SC16
Jedd WoodruffSoundwell SC16
Daniel AhmedSoundwell SC16
Top