Suffolk

Suffolk are an East region county who won Division Two in 2003 and finished third in Division Two in 2014.

Suffolk County shield
  • Division: One
  • Last Year: 12th in Division One (290 points)
  • Twitter:
  • Honours: Division Two Winners 2003; Third in Division Two 2014

Suffolk at the County Team Champs

After a close shave with relegation in 2015, Suffolk found the comfort of mid-table in last year’s Champs, finishing 12th on 290 points.

Thomas Clare and Finn Jeffery were the top race finishers for Suffolk in 2016, touching second fastest in the 14/15 Yrs 100m Back and 12/13 Yrs 100m Breast respectively.

The last Suffolk swimmers to take maximum points were Amie Philpot, Mia Maspers and Rebecca Sherwin, who all finished on top – Philpot in two events – two years ago.

Team Ipswich pair Maspers and Clare could well have their sights set on another big points haul, lining up with competitive entry times in their events.

Maspers, who won the British Summer Champs 50m Free title, is the third fastest on paper for the 14/15 Yrs 100m Free.

Clare has the same ranking in the 16/17 Yrs 100m Back, and won bronzes over 100m and 200m Backstroke at this year’s Summer Champs.

West Suffolk’s 14-year old Angharad Evans will be hoping to make an impact on her County Team Champs debut, coming into the event as British Summer Champs gold medallist over 50m and 100m Breaststroke.

Stowmarket’s Lija Radziunaite also reached the podium in Sheffield this summer, claiming 50m Backstroke bronze in the 15 Yrs age group, and could complete a fierce girls’ 4x50m Medley Relay quartet in the middle age group.

Roster 2017
100m Free
NameClubAgePB
Safia ButtonTeam Ipswich Swimming1359.82
Chester LeemingSt Felix School SC (Southwold)1359.31
Mia MaspersTeam Ipswich Swimming1557.41
Lewis MooreDeben SC1555.11
Sonia TumiottoSt Felix School SC (Southwold)1659.84
Sam CotteeTeam Ipswich Swimming1753.43
100m Back
NameClubAgePB
Imogen BlockLowestoft & Oulton Broad SC131:08.49
Chester LeemingSt Felix School SC (Southwold)131:05.61
Lija RadziunaiteStowmarket SC151:04.25
Lewis MooreDeben SC151:00.40
Lauren WattNewmarket & Dist SC161:07.38
Thomas ClareTeam Ipswich Swimming1656.76
100m Breast
NameClubAgePB
Tess WesleyNewmarket & Dist SC131:23.25
Matthew DebenhamTeam Ipswich Swimming131:14.45
Angharad EvansWest Suffolk Swimming Club141:11.86
Sam PerkinsTeam Ipswich Swimming151:07.91
Lauren WattNewmarket & Dist SC161:12.01
Sam CotteeTeam Ipswich Swimming171:08.87
100m Fly
NameClubAgePB
Safia ButtonTeam Ipswich Swimming131:08.44
Matthew DebenhamTeam Ipswich Swimming131:07.18
Amie PhilpotTeam Ipswich Swimming151:02.45
Manfred BattleStowmarket SC1559.88
Ellie-Mae SmithTeam Ipswich Swimming161:09.66
Thomas ClareTeam Ipswich Swimming1658.35
Relay
NameClubAge
Charlotte WhiteWest Suffolk Swimming Club12
Erin CrouchTeam Ipswich Swimming12
Brandon RileyLowestoft & Oulton Broad SC13
Joe CooperTeam Ipswich Swimming13
Jack BowyerWest Suffolk Swimming Club15
Evan Thomas-MansfieldWest Suffolk Swimming Club16
Taylor BowenWest Suffolk Swimming Club16
Rebecca SherwinTeam Ipswich Swimming17
Top