Format

National Age Group Water Polo Champs format

The U17s and U19s competitions at the 2016 ASA National Age Group Water Polo Championships will took over three phases – a preliminary round, a qualification round and a Finals.

There was also be a Plate competition for each event, contested at the Finals weekend over 25 – 26 April in Manchester.

Format: U17 Boys

Prelims

With 12 teams entered, the Preliminary round will consist of two groups of six teams, playing a round-robin format (over the weekend of 28 February – 1 March), with two points for a win and one point for a draw.

The top three teams from each group will progress to the Qualification round (28 – 29 March). The bottom three teams from each group will progress to the Plate competition (26 April).

Matches in the Preliminary round will be two halves of seven minutes.

Qualifiers

The six teams will be split into two groups of three teams, playing a round-robin format, with two points for a win and one point for a draw.

The top two teams from each group will progress to the Finals (25 – 26 April).

Finals

The winner of Group A from the Qualification round will play the runner-up of Group B and the winner of Group B will play the runner-up of Group A in two semi-finals.

The semi-final winners will then contest a final and the semi-final losers will contest a third place playoff.

Format: U17 Girls

Prelims

With nine teams entered, the Preliminary round will consist of two groups of five and four teams respectively, playing a round-robin format in Walsall on 21 March, with two points for a win and one point for a draw.

The top two teams from each group will progress to the Qualification round (28 – 29 March). The bottom three from teams from Group A and the bottom two teams from Group B will progress to the Plate competition (25 April).

Matches in the Preliminary round will be two halves of seven minutes.

Qualifiers

The four teams will play a round-robin competition. The results will determine each team’s ranking for the Finals competition.

All four teams will progress to the Finals (25 – 26 April).

Finals

The winner of the Qualification round round-robin will play the fourth-placed team from the round-robin in one semi-final. The runners-up and third-placed team will contest the other semi final.

The semi-final winners will then contest a final and the semi-final losers will contest a third place playoff.

Format: U19 Boys

Prelims

With 11 teams entered, the Preliminary round will consist of two groups of six and five teams respectively, playing a round-robin format (over the weekend of 7 – 8 March), with two points for a win and one point for a draw.

The top four teams from each group will progress to the Qualification round (11 – 12 April). The bottom two teams from Group A and the bottom team from Group B will progress to the Plate competition (25 April).

Matches in the Preliminary round will be two halves of seven minutes.

Qualifiers

The eight teams will be split into two groups of four, playing a round-robin format, with two points for a win and one point for a draw.

The top two teams from each group will progress to the Finals (25 – 26 April).

Finals

The winner of Group A from the Qualification round will play the runner-up of Group B and the winner of Group B will play the runner-up of Group A in two semi-finals.

The semi-final winners will then contest a final and the semi-final losers will contest a third place playoff.

Format: U19 Girls

Prelims

With seven teams entered, the Preliminary round will consist of two groups of four and three teams respectively, playing a round-robin format in Walsall on 22 March, with two points for a win and one point for a draw.

The top three teams from Group A and the top two teams from Group B will progress to the Qualification round (28 – 29 March). The bottom teams from each group will progress to the Plate final (25 April).

Matches in the Preliminary round will be four quarters of five minutes.

Qualifiers

The five teams will contest a round-robin, with two points for a win and one point for a draw.

The top four teams will progress to the Finals (25 – 26 April).

Finals

The winner of the Qualification round round-robin will play the fourth-placed team from the round-robin in one semi-final. The runners-up and third-placed team will contest the other semi final.

The semi-final winners will then contest a final and the semi-final losers will contest a third place playoff.

Useful?

website: Skylab