TIPS AND COACHING IN OUR FREE JUST SWIM MEMBERSHIP

British swimming medal tally surpasses 50 at World Masters Championships

Great Britain’s medal tally at the FINA World Masters Championships moved past 50 after another successful day in Gwangju.

There were 26 medals won by Brits on day two of the swimming programme and another 18 on day three took the overall total to 51.

Otter’s Hayley Davis and Holywell’s Nicola Latty got the British charge off to a strong start in the Women’s 400m Individual Medley, winning gold in the 35-39 and 45-49 age groups respectively.

Three brits medalled in the Men’s 400m IM – Eastbourne’s David Cumming (80-84) and Sudbury and District’s Stuart McLellan (70-74) both winning silver, while Guildford City’s David Bryant won bronze in the 55-59 age group.

Portsmouth Northsea’s Ceri Edwards picked up her third world title of the week, adding gold in the Women’s 40-44 200m Freestyle to the open water and 800m Freestyle titles she won earlier in the Championships.

There were also wins for Gloucester Masters’ Jayne Stephenson, in the 65-69 age group, and Caradon’s Helen Kula-Przezwanski, in the 60-64 age group.

Meanwhile, four Brits were crowned world masters champions in the 50m Butterfly.

Guildford City duo Christina Victor (65-69) and Michelle Ware (45-49) won their respective age group titles, while Truro City’s Graeme Milne (65-69) and Guildford’s Mike Hodgson (50-54) also topped the podium.

Milne led a British one-two in the 65-69 age group, with Mid Sussex Marlins’ Steve Brain winning silver.

British results – Day three

Women’s 400m Individual Medley

60-64 age group

  • Esther Iseppi (Spencer Swim Team) SILVER 6:22.44
  • Helen Kula-Przezwanski (Caradon SC) BRONZE 6:25.59
  • Amanda Heath (Spencer Swim Team) 8th 6:43.34

55-59 age group

  • Jacqueline Patel (Kings Cormorants SC) 10th 8:36.28

45-49 age group

  • Nicola Latty (Holywell SC) GOLD 5:38.81

35-39 age group

  • Hayley Davis (Otter) GOLD 5:31.60
  • Kaira Redman (Kent Weald Swim Squad) 4th 5:45.44

Men’s 400m Individual Medley

80-84 age group

  • David Cumming (Eastbourne SC) SILVER 7:59.89

70-74 age group

  • Stuart McLellan (Sudbury and District SC) SILVER 7:14.20

55-59 age group

  • David Bryant (Guildford City Swimming Club) BRONZE 5:33.80

50-54 age group

  • Mark Salway (Mid Sussex Marlins) 9th 5:46.05

45-49 age group

  • Keith Dunnett (Silver City Blues Masters SC) 5th 5:47.44

35-39 age group

  • Wade Rimbach (Otter) 11th 5:13.55
  • Pip Bennett (Otter) 15th 5:30.84
  • Enrico Hahn (Otter) 16th 5:32.29

30-34 age group

  • Matt Wan (Out To Swim) 11th 5:33.57

Women’s 200m Freestyle

65-69 age group

  • Jayne Stephenson (Gloucester Masters SC) GOLD 2:44.81
  • Christine Ayers (South Beds Masters SC) 5th 3:09.07

60-64 age group

  • Helen Kula-Przezwanski (Caradon SC) GOLD 2:33.54

55-59 age group

  • Heather Patrick (South Beds Masters SC) 10th 3:25.20
  • Jacqueline Patel (Kings Cormorants SC) 11th 3:30.82

50-54 age group

  • Suzanne Maidment (Spencer Swim Team) 9th 2:44.56
  • Lynne Dawson (Chapeltown SC) 14th 3:05.12

40-44 age group

  • Ceri Edwards (Portsmouth Northsea SC) GOLD 2:15.30
  • Kristina Vasiliauskaite (Saxon Crown Lewisham SC) 17th 2:35.57

30-34 age group

  • Nicola Mackay (Royal Air Force Swim Team) 5th 2:18.47

25-29 age group

  • Catherine Demont (Otter) 8th 2:18.58
  • Sabina Heywood (Royal Air Force Swim Team) 9th 2:19.01

Men’s 200m Freestyle

80-84 age group

  • Geoff Stokes (Spencer Swim Team) SILVER 3:06.93

75-79 age group

  • Tony Cherrington (Spencer Swim Team) 6th 3:11.74

70-74 age group

  • Terry Mansi (Sudbury and District SC) 8th 3:04.73

60-64 age group

  • Chris Orchard (Deepings SC) 18th 2:49.40

55-59 age group

  • Wray Shewell-Cooper (Potters Bar SC) 15th 2:27.46
  • Adam Lelean (Diss Otters SC) 22nd 2:37.55
  • Patrick Allen (Guildford City Swimming Club) 27th 2:46.71

40-44 age group

  • Richard Hope (Guildford City Swimming Club) 9th 2:05.30

35-39 age group

  • Ian McGuinness (Out To Swim) 12th 2:22.85

30-34 age group

  • Robert Doran (Guildford City Swimming Club) SILVER 1:59.15
  • Daniel John (Reading SC) 5th 2:01.59

25-29 age group

  • Adam Warner (Barnet Copthall SC) 12th 2:08.98
  • Chris May (Ealing SC) 24th 2:23.03

Women’s 50m Butterfly

65-69 age group

  • Christina Victor (Guildford City Swimming Club) GOLD 37.93

60-64 age group

  • Sally Diane Mills (Mid Sussex Marlins) 5th 35.77

45-49 age group

  • Michelle Ware (Guildford City Swimming Club) GOLD 30.12
  • Karen Key (Northampton Swimming Club) 4th 31.85

40-45 age group

  • Kristina Vasiliauskaite (Saxon Crown Lewisham SC) 17th 35.37

35-39 age group

  • Hayley Brown (Witham Dolphins SC) 8th 32.75
  • Kaira Redman (Kent Weald Swim Squad) 9th 33.51
  • Sasha Forster (Spencer Swim Team) 17th 38.63

30-34 age group

  • Nicola Mackay (Royal Air Force Swim Team) 6th 30.28
  • Sophie Trotter (Royal Air Force Swim Team) 10th 31.54

25-29 age group

  • Lindsay Ellis (Royal Air Force Swim Team) 21st 34.06

Men’s 50m Butterfly

65-69 age group

  • Graeme Milne (Truro City SC) GOLD 30.51
  • Steve Brain (Mid Sussex Marlins) SILVER 31.41
  • Steve Folsom (Teddington SC) 7th 32.37

55-59 age group

  • Wray Shewell-Cooper (Potters Bar SC) 26th 33.66

50-54 age group

  • Mike Hodgson (Guildford City Swimming Club) GOLD 26.95
  • Mark Salway (Mid Sussex Marlins) 18th 30.37

45-49 age group

  • Jerry O’Riordan (Guildford City Swimming Club) 17th 29.41

35-39 age group

  • Ian McGuinness (Out To Swim) 30th 29.48
  • Pip Bennett (Otter) 39th 30.34

30-34 age group 

  • John Wood (Bristol Henleaze SC) BRONZE 25.60
  • Thomas Hollingsworth (Beau Sejour Barracuda SC) 8th 26.08
  • Gareth James Doug Fowler (Gerrards Cross Taper Tigers SC) 23rd 28.99
  • Caspar Warwick Stops (Otter) 38th 32.07

25-29 age group

  • Hok Yee Terence Li (Guildford City Swimming Club) 6th 28.39
Top