TIPS AND COACHING IN OUR FREE JUST SWIM MEMBERSHIP

British swimmers sweep podium at World Masters Championships

British swimmers claimed a clean sweep of the podium on day two of the swimming programme at the FINA World Masters Championships.

City of Cardiff’s Helen Gorman won the gold medal in the Women’s 45-49 years 100m Breaststroke, with Northampton’s Karen Key taking home silver and Team Anglia’s Lucy Ryan winning bronze.

There were four British golds in total across the event, with Spencer Swim Team’s Diane Ford (75-79 age group), Spencer’s Esther Iseppi (60-64) and Guildford City swimmer Lynda Coggins (55-59) also topping the podium.

Jayne Stephenson and Kathleen Tunnicliffe both medalled in the Women’s 65-69 100m Freestyle, with Gloucester Masters’ Stephenson winning gold and Spencer’s Tunnicliffe close behind to take bronze.

Three Brits won medals in the Men’s 100m Breaststroke, with Guildford City duo Mike Hodgson (50-54) and David Bryant (55-59) winning silver and bronze respectively, while City of Cardiff’s Chris Jones added another bronze in the 35-39 age group.

Four silver medals were added to the British medal haul in the Women’s 200m Backstroke, courtesy of Helen Kula-Przezwanski (60-64), Lynda Coggins (55-59), Nicola Latty (45-49) and Hayley Davis (35-39).

Meanwhile, Beau Sejour Barracuda’s Tom Hollingsworth won gold in the Men’s 30-34 200m Backstroke.

In total, there were 26 medals won by British swimmers on Tuesday in Gwangju.

British results – Day two

Men’s 200m Backstroke

70-74 age group

  • Chris Jessup (Salisbury Stingrays Amateur SC) 9th 4:08.39

55-59 age group

  • Christian Rentsch (Spencer Swim Team) 8th 2:46.25

50-54 age group

  • Mark Salway (Mid Sussex Marlins) 11th 2:42.58

45-49 age group

  • Keith Dunnett (Silver City Blues Masters SC) 12th 2:46.38

40-44 age group

  • Richard Hope (Guildford City Swimming Club) 5th 2:20.49

35-39 age group

  • Wade Rimbach (Otter) 8th 2:25.58
  • Pip Bennett (Otter) 14th 2:36.44

30-34 age group

  • Thomas Hollingsworth (Beau Sejour Barracuda SC) GOLD 2:09.78

Women’s 200m Backstroke

85-89 age group

  • Grace Isaac (Spencer Swim Team) 4th 5:34.18

65-69 age group

  • Kathleen Tunnicliffe (Spencer Swim Team) 4th 3:20.68
  • Sally Lelean (Diss Otters SC) 11th 4:26.36

60-64 age group

  • Helen Kula-Przezwanski (Caradon SC) SILVER 2:56.29

55-59 age group

  • Lynda Coggins (Guildford City Swimming Club) SILVER 2:54.63
  • Jacqueline Patel (Kings Cormorants SC) 16th 4:21.38

50-54 age group

  • Rebecca Stewart (Saxon Crown Lewisham SC) 9th 3:02.81
  • Lynne Dawson (Chapeltown SC) 16th 3:38.70

45-49 age group

  • Nicola Latty (Holywell SC) SILVER 2:41.96

35-39 age group

  • Hayley Davis (Otter) SILVER 2:31.96

Men’s 100m Freestyle

80-84 age group

  • Geoff Stokes (Spencer Swim Team) BRONZE 1:24.99

75-79 age group

  • Nigel John Salisbury (Spencer Swim Team) 11th 1:41.80

65-69 age group

  • Steve Brain (Mid Sussex Marlins) BRONZE 1:07.31
  • Graeme Milne (Truro City SC) 4th 1:08.00

60-64 age group

  • Chris Orchard (Deepings SC) 23rd 1:18.49

55-59 age group

  • Patrick Allen (Guildford City Swimming Club) 33rd 1:17.19
  • Peter John Kendall (Gloucester Masters SC) 38th 1:20.43

50-54 age group

  • Guy Kitchen (Andover Swimming Waterpolo) 27th 1:08.19

45-49 age group

  • Jerry O’Riordan (Guildford City Swimming Club) 12th 1:00.54

35-39 age group

  • Ian McGuinness (Out To Swim) 16th 1:00.13

30-34 age group

  • Robert Doran (Guildford City Swimming Club) 13th 55.42
  • Caspar Warwick Stops (Otter) 34th 1:02.64
  • Simon O’Horo (Windsor SC) 37th 1:02.95
  • Liam Elliott (Royal Air Force Swim Team) 49th 1:07.59

25-29 age group

  • Luke Pool (Preston SC) SILVER 52.26
  • Craig Thomas (Bridgend Swim Club) 12th 55.67
  • Luke Nevison (Dumfries ASC) 14th 55.72
  • Fraser Peh (Otter) 22nd 56.48
  • Hok Tee Terence Li (Guildford City Swimming Club) 30th 59.29
  • Jonny Coundon (Royal Air Force Swim Team) 41st 1:01.38
  • Dontony Gill-Nasadi (Otter) 49th 1:04.23

Women’s 100m Freestyle

75-79 age group

  • Jean Howard-Jones (Spencer Swim Team) SILVER 1:34.65

65-69 age group

  • Jayne Stephenson (Gloucester Masters SC) GOLD 1:15.12
  • Kathleen Tunnicliffe (Spencer Swim Team) BRONZE 1:17.89

50-54 age group

  • Rebecca Stewart (Saxon Crown Lewisham SC) 9th 1:08.54
  • Suzanne Maidment (Spencer Swim Team) 16th 1:15.79
  • Lynne Dawson (Chapeltown SC) 22nd 1:22.09

45-49 age group

  • Michelle Ware (Guildford City Swimming Club) GOLD 1:03.33
  • Catherina Elizab Freeman (St Albans Masters SC) 15th 1:14.64

40-44 age group

  • Ceri Edwards (Portsmouth Northsea SC) 5th 1:03.47
  • Kristina Vasiliauskaite (Saxon Crown Lewisham SC) 12th 1:07.41

35-39 age group

  • Hayley Brown (Witham Dolphins SC) 12th 1:10.39
  • Sasha Foster (Spencer Swim Team) 18th 1:14.86

30-34 age group

  • Sophie Trotter (Royal Air Force Swim Team) 8th 1:03.45
  • Nicola Mackay (Royal Air Force Swim Team) 13th 1:05.12

25-29 age group

  • Sabina Heywood (Royal Air Force Swim Team) BRONZE 1:04.32
  • Lindsay Ellis (Royal Air Force Swim Team) 16th 1:10.73

Men’s 100m Breaststroke

70-74 age group

  • Chris Jessup (Salisbury Stingrays Amateur SC) 13th 1:56.31

60-64 age group

  • Nick Hunt (Chelmsford City SC) 12th 1:27.94

55-59 age group

  • David Bryant (Guildford City Swimming Club) BRONZE 1:14.99

50-54 age group

  • Mike Hodgson (Guildford City Swimming Club) SILVER 1:10.41

45-49 age group

  • Steve Williams (Team Bath AS) 15th 1:21.62

40-44 age group

  • Matthew Bale (Halstead Swimming Club) 23rd 1:26.56

35-39 age group

  • Chris Jones (City of Cardiff) BRONZE 1:06.09
  • Enrico Hahn (Otter) 24th 1:16.44
  • Pip Bennett (Otter) 26th 1:17.41
  • Ian McGuinness (Out To Swim) 29th 1:20.53

30-34 age group

  • Stephen Hesselton (East Leeds SC) 4th 1:07.99
  • Gregory Du Tertre (Wycombe District SC) 5th 1:08.35
  • Matt Wan (Out To Swim) 16th 1:13.84

25-29 age group

  • Dean Heaps (Preston SC) 12th 1:10.79
  • Samuel Weinberg (Out To Swim) 22nd 1:15.39
  • Dontony Gill-Nasadi (Otter) 26th 1:18.98
  • Chris May (Ealing SC) 27th 1:19.36

Women’s 100m Breaststroke

75-79 age group

  • Diane Maureen Ford (Spencer Swim Team) GOLD 1:43.77
  • Elaine Bromwich (Birmingham Masters) 8th 2:33.70

65-69 age group

  • Christina Victor (Guildford City Swimming Club) BRONZE 1:41.25
  • Christine Ayers (South Beds Masters SC) 5th 1:45.34
  • Sally Lelean (Diss Otters SC) 13th 2:09.71

60-64 age group

  • Esther Iseppi (Spencer Swim Team) GOLD 1:29.01
  • Amanda Heath (Spencer Swim Team) BRONZE 1:31.69
  • Verity Dobbie (Newcastle SwimTeam) 5th 1:33.73

55-59 age group

  • Lynda Coggins (Guildford City Swimming Club) GOLD 1:27.13
  • Hannah Ueckermann (Witham Dolphins) SILVER 1:30.41
  • Jacqueline Patel (Kings Cormorants SC) 23rd 1:56.73

50-54 age group

  • Kim Collins (Chirk) 13th 1:43.44

45-49 age group 

  • Helen Gorman (City of Cardiff) GOLD 1:15.25
  • Karen Key (Northampton Swimming Club) SILVER 1:17.83
  • Lucy Ryan (Team Anglia Swimming Club) BRONZE 1:19.10

35-39 age group

  • Kitty Craig (Sudbury and District SC) BRONZE 1:24.57
  • Hayley Brown (Witham Dolphins SC) 6th 1:30.47
  • Lisa Mills (Mid Sussex Marlins) 20th 1:42.76
Top