LEARN A SKILL IN LOCKDOWN - TRY A COACHING COURSE OR CPD

Sedgefield crowned national champions after dramatic victory

Sedgefield have been crowned Swim England Water Polo National Age Group champions after a dramatic victory in the boys U15s final.

In a thrilling contest against Devonport at the Sunderland Aquatics Centre, the two sides were locked at 4-4 at the interval.

Sedgefield then edged ahead 8-7 only for Devonport to be awarded a penalty in the dying seconds of the game.

But the chance was missed and Sedgefield held on to take the gold medal after winning all five of their matches.

Sedgefield head coach Adam Woods said: “I’m so, so impressed with all of them. They played very well, both teams.

“The fact it came down to the last goal, the last penalty. It’s fantastic I couldn’t have asked any more from the lads.

“They have done so well – I’m so happy with them.”

Sedgefield won all three of their Group D matches, defeating City of Birmingham 8-4, Caledonia 13-6 and Bridgefield 12-6 to set up a semi-final clash against Cheltenham.

They had topped Group C following victories over City of Sheffield (14-1) and Croydon Amphibians (10-7).

But they were no match for Sedgefield, who ran out convincing 14-8 winners to set-up a final clash against Devonport.

They sealed their place in the last four with two Group B victories over City of Chester (16-1) and City of Manchester A (8-1) .

That earned them a last four match against Group A winners Watford and they edged through 10-9 in an exciting contest.

However, they came unstuck against Sedgefield in the final.

Watford took the bronze medal after narrowly defeating Cheltenham 7-5.

It was the second time in three years Watford had taken the bronze, after winning it 2017, followed by silver 12 months ago.

Devonport’s Reuben Powell was the top scorer in the competition and named most valuable player.

The top goalkeeper award went to Ejike Ochei-Okpara of West London Penguins.

Fixtures
Watford7 – 5West London PenguinsFT
City of Birmingham4 – 8SedgefieldFT
Grantham16 – 1City of Manchester BFT
Bridgefield6 – 2CaledoniaFT
Devonport16 – 1City of ChesterFT
City of Sheffield1 – 14CheltenhamFT
City of Birmingham8 – 5BridgefieldFT
Watford6 – 5GranthamFT
Sedgefield13 – 6CaledoniaFT
West London Penguins19 – 2City of Manchester BFT
City of Sheffield2 – 10Croydon AmphibiansFT
Devonport8 – 1City of Manchester AFT
Watford16 – 2City of Manchester BFT
City of Birmingham5 – 6CaledoniaFT
West London Penguins4 – 5GranthamFT
Sedgefield12 – 6BridgefieldFT
City of Chester2 – 9City of Manchester AFT
Cheltenham10 – 7Croydon AmphibiansFT
Group A
TeamPWDLGDPts
Watford3300176
Grantham3201154
West London Penguins3102142
City of Manchester B3003-460
Group B
TeamPWDLGDPts
Devonport2200224
City of Manchester A210102
City of Chester2002-220
Group C
TeamPWDLGDPts
Cheltenham2200164
Croydon Amphibians210152
City of Sheffield2002-210
Group D
TeamPWDLGDPts
Sedgefield3300176
City of Birmingham3102-22
Bridgefield3102-52
Caledonia3102-102
13-14 Playoff
City Of Manchester B1 – 16CaledoniaFT
9-12 Playoffs
West London Penguins7 – 4City Of ChesterFT
City Of Sheffield3 – 15BridgefieldFT
5-8 Playoffs
Grantham5 – 0City Of Manchester AFT
Croydon Amphibians6 – 10City Of BirminghamFT
Semi Finals
Watford9 – 10DevonportFT
Cheltenham8 – 14SedgefieldFT
11-12 Playoff
City Of Chester9 – 3City Of SheffieldFT
9-10 Playoff
West London Penguins3 – 7BridgefieldFT
7-8 Playoff
City Of Manchester A10 – 4Croydon AmphibiansFT
5-6 Playoff
Grantham3 – 5City Of BirminghamFT
Bronze Medal Match
Watford7 – 5CheltenhamFT
Final
Devonport7 – 8SedgefieldFT
Top