Bedfordshire

Bedfordshire are an East region county who compete in Division Two of the County Team Championships.

Bedfordshire County shield
  • Division: Two
  • Last Year: 14th in Division Two (266 points)
  • Twitter: @BedfordshireASA
  • Honours: None

Bedfordshire at the County Team Champs

Bedfordshire scored their highest tally since 2012 at last year’s Championships, repeating their result from the Olympic year with a 14th place finish.

Race victories have proved hard to come by for the East region county, with Brandon Nabarro the last Bedfordshire swimmer to win maximum points in 2014.

Hatfield’s Harry Constantine might stand the best chance of breaking that duck, coming into the event off the back of 100m Freestyle bronze at this year’s British Summer Championships.

The 17-year old racked up plenty of international experience over the summer, competing at both the European Junior Championships and Commonwealth Youth Games, and will have his sights set on breaking 50 seconds in the blue riband event.

Constantine also looks to hold every chance in the 16/17 Yrs 100m Back, having taken his PB down to 57.10 last month.

An improvement on Biggleswade swimmer Sam Townsend’s 100m Free PB of 58.23 should see him among the top swimmers in the youngest age group 12/13 while he will hope to post a competitive time from the slower heat of the 100m Fly.

Roster 2017
100m Free
NameClubAgePB
Sam TownsendBiggleswade SC1358.23
Rachel AndrewsBiggleswade SC141:05.50
Walter HackettDunstable SC1459.00
Emily JonesModernian SC151:02.28
Celyn WalmsleyTeam Luton Swimming161:01.45
Harry ConstantineHatfield SC1750.96
100m Back
NameClubAgePB
Jessica KeffordDunstable SC131:11.16
Ethan GellLinslade Crusaders Swimming Club141:09.93
Walter HackettDunstable SC141:02.98
Emma ShoobertBiggleswade SC151:09.81
Eleanor KingTeam Luton Swimming171:06.39
Harry ConstantineHatfield SC1757.10
100m Breast
NameClubAgePB
Eloisa MillerFlitwick Dolphins SC121:25.05
Rhys DavidsonTeam Luton Swimming131:15.80
Chiara RogersTeam Luton Swimming141:17.13
Freddie SymondsTeam Luton Swimming151:13.92
Celyn WalmsleyTeam Luton Swimming161:17.37
William RichardsDunstable SC161:11.38
100m Fly
NameClubAgePB
Sam TownsendBiggleswade SC131:09.79
Rachel AndrewsBiggleswade SC141:14.01
Edward McFarlandFlitwick Dolphins SC151:06.31
Lauren ThomasBiggleswade SC161:07.81
Eleanor KingTeam Luton Swimming171:10.16
James McFarlandFlitwick Dolphins SC171:01.38
Relay
NameClubAge
Emilia DunwoodieTeam Luton Swimming12
Owen ThomasModernian SC13
Georgina MundayModernian SC14
Thomas BelcherModernian SC14
Xavier KirchinLeighton Buzzard SC14
Amber HillLinslade Crusaders Swimming Club15
Ollie EllisonDunstable SC15
Jack TremainModernian SC16
Lauren GoodyerBiggleswade SC17
Annalise WrightLinslade Crusaders Swimming Club17
Thomas PickeringLinslade Crusaders Swimming Club17
Top