Help us to shape the future values and vision of Swim England at our roadshows

Pathway divers win more than 30 medals at British Elite Junior Championships

Divers on the Swim England pathway won more than 30 medals at the British Elite Junior Championships in Plymouth.

The event which was held at the Plymouth Life Centre from Thursday 13 to Sunday 16 April saw the best young divers from across the nation competing to secure national titles.

It featured athletes aged between nine and 18, split into three age categories, with 78 medals across 22 events available across the four days.

And Swim England pathway athletes secured 32 of those medals – with 13 gold, seven silver and 12 bronze won by the 21 pathway divers that entered the competition.

Four of those were by Dive London’s Jorden Fisher-Eames who secured two golds and two bronze medals in the South West.

He won the Group B Boys Platform final by almost 20 points with a total of 398.25 and also finished bronze medallist in both the Group B Boys 1m and 3m events.

Fisher-Eames also teamed up with Noah Penman to win the Boys 14-18 Synchronised Platform.

Juliette John impressed when winning three medals of her own.

She joined forces with Hannah Newbrook (Dive London) to win the Girls 14-18 Synchronised Platform by almost 50 points.

John won individual gold too with a win in the Girls Group B 1m competition and narrowly missed out on a third gold in the Platform event by 1.65 points.

She lost out to Skye Fisher-Eames (Dive London) who won both the Girls B Platform and 3m titles.

And Simeon Greig swept the Boys C events with gold in all three of the 1m, 3m and Platform events.

He headed the field throughout the competition and was the only competitor to break the 300-point mark on his way to the 3m crown.

Check out all the medallists from the Championships with our medal roll of honour below or you see the full results here.

British Elite Junior Diving Championships Roll of Honour

Group A Boys:

1m Final

  1. Oscar Wilcox, City of Sheffield Diving Club, 462.25
  2. Leon Baker, Southampton Diving Academy, 435.00
  3. Hugo Thomas, Dive London, 433.85

3m Final

  1. Euan McCabe, Plymouth Diving, 534.95
  2. Archie Waines, Plymouth Diving, 458.85
  3. Noah Penman, Aberdeen Diving Club, 429.45

Platform Final

  1. Robbie Lee, Southampton Diving Academy, 583.95
  2. Bryn James, Southampton Diving Academy, 496.20
  3. Oscar Willcox, City of Sheffield Diving Club, 422.60

Group A Girls:

1m Final

  1. Tilly Brown, Southampton Diving Academy, 399.20
  2. Evie Smith, Dive London, 380.35
  3. Libby Duke, Edinburgh Diving Club, 330.55

3m Final

  1. Tilly Brown, Southampton Diving Academy, 442.90
  2. Evie Smith, Dive London, 409.75
  3. Amy Wright, City of Leeds Diving Club, 394.25

Platform Final

  1. Maisie Bond, City of Sheffield Diving Club, 374.35
  2. Hannah Newbrook, Dive London, 370.05
  3. Libby Duke, Edinburgh Diving Club, 351.40

Group B Boys:

1m Final

  1. Oscar Kane, Dive London, 404.60
  2. Oliver Heath, Plymouth Diving, 396.70
  3. Jorden Fisher-Eames, Dive London, 362.85

3m Final

  1. Oscar Kane, Dive London, 448.55
  2. Oliver Heath, Plymouth Diving, 412.00
  3. Jorden Fisher-Eames, Dive London, 378.50

Platform Final

  1. Jorden Fisher-Eames, Dive London, 398.25
  2. Archie Biggin, City of Sheffield Diving Club, 380.75
  3. Oliver Heath, Plymouth Diving, 364.75

Group B Girls:

1m Final

  1. Juliette John, Crystal Palace Diving, 303.30
  2. Jessica Nearn, Edinburgh Diving Club, 291.50
  3. Amelie Underwood, Plymouth Diving, 286.20

3m Final

  1. Skye Fisher-Eames, Dive London, 321.10
  2. Amelie Underwood, Plymouth Diving, 319.90
  3. Hannah Brockie, Dive London, 290.75

Platform Final

  1. Skye Fisher-Eames, Dive London, 311.00
  2. Juliette John, Crystal Palace Diving, 309.45
  3. Corin Burrows Mackley, Dive London, 300.90

Group C Boys:

1m Final

  1. Simeon Greig, City of Sheffield Diving Club, 286.40
  2. Ralph Airey, City of Leeds Diving Club, 272.75
  3. Felix Wheeler, City of Leeds Diving Club, 231.80

3m Final

  1. Simeon Greig, City of Sheffield Diving Club, 326.75
  2. Ralph Airey, City of Leeds Diving Club, 272.35
  3. Felix Wheeler, City of Leeds Diving Club, 228.10

Platform Final

  1. Simeon Greig, City of Sheffield Diving Club, 279.65
  2. Felix Wheeler, City of Leeds Diving Club, 252.00
  3. Ralph Airey, City of Leeds Diving Club, 227.90

Group C Girls:

1m Final

  1. Caitlyn Coster, Dive London, 290.50
  2. Siena Rae Mills, Dive London, 263.90
  3. Alice Murphy, Southend Diving, 258.20

3m Final

  1. Caitlyn Coster, Dive London, 337.75
  2. Imogen Poole, Southampton Diving Academy, 295.35
  3. Daisy Lindsay, City of Sheffield Diving Club, 274.80

Platform Final

  1. Daisy Lindsay, City of Sheffield Diving Club, 310.35
  2. Caitlyn Coster, Dive London, 287.45
  3. Imogen Poole, Southampton Diving Academy, 254.30

Boys 14-18 3m Synchronised:

  1. Jake Passmore and Euan McCabe, City of Leeds Diving Club and Plymouth Diving, 299.82
  2. Hugo Thomas and Leon Baker, Dive London and Southampton Diving Academy, 296.04
  3. Oscar Willcox and Todd Geggus, City of Sheffield Diving Club and Southend Diving, 279.87

Girls 14-18 3m Synchronised:

  1. Evie Smith and Tilly Brown, Dive London and Southampton Diving Academy, 281.10
  2. Libby Duke and Ellen Gillespie, Edinburgh Diving Club, 225.75
  3. Nancy Trew and Kitty Smith, Dive London, 220.41

Boys 14-18 Synchronised Platform:

  1. Noah Penman and Jorden Fisher-Eames, Aberdeen Diving Club and Dive London, 242.94

Girls 14-18 Synchronised Platform:

  1. Hannah Newbrook and Juliette John, Dive London, 244.80
  2. Francesca Probert and Alice Billton, Southend Diving, 195.24
Top