LEARN A SKILL IN LOCKDOWN - TRY A COACHING COURSE OR CPD

English rising stars named on British Para-swimming World Class Programme

Brock Whiston, Ellie Challis and Louis Lawlor are among the athletes to be promoted as part of British Swimming’s Para-swimming World Class Programme for the 2019-20 season.

All three English swimmers were in the academy squad last season, but are now listed on the podium potential tier after making successful World Championships debuts.

A total of 60 para-swimmers have been selected to the World Class Programme, with 21 podium level and 17 podium potential athletes set to receive targeted financial assistance from UK Sport.

They will also receive have access to further training and competition opportunities, as well as support from British Para-Swimming performance staff in the build-up to the 2020 Paralympic Games in Tokyo.

Reigning world champions Alice Tai, Reece Dunn and Rebecca Redfern are all part of the podium squad.

Building towards Tokyo

British Para-Swimming National Performance Director, Chris Furber, said: “I’m absolutely delighted by the strength and depth of the swimmers selected onto the programme, as we go into the final season before the Paralympic Games.

“The performances at the World Championships in London were outstanding and the swimmers have created a brilliant platform on which to build their 2020 seasons.

“Now that selections are complete, the important planning phases can begin as we ensure the support the swimmers need is in place.”

The British team shone at the 2019 World Para Swimming Championships in London, finishing second on the medal table with 19 golds, 14 silvers and 14 bronze.

Challis, Whiston and Lawlor all won their maiden medals on the world stage, with Whiston breaking two world records on her way to a sweep of four titles.

Tai led the British charge with an incredible total of seven gold medals, while Dunn also broke multiple world records as he picked up three golds and a bronze.

British Para-Swimming World Class Programme 2019-20

Podium

  • Jessica-Jane Applegate, City of Norwich (England)
  • Louise Fiddes, Hatfield Swimming Club (England)
  • Bethany Firth, Newcastle/ARDS (England)
  • Tully Kearney, NPC/COMAST (England)
  • Eleanor Robinson, Northampton SC (England)
  • Hannah Russell, NPC / City of Manchester Aquatics (England)
  • Toni Shaw, University of Aberdeen Scotland)
  • Eleanor Simmonds, Camden Swiss Cottage (England)
  • Maisie Summers-Newton, Northampton SC (England)
  • Rebecca Redfern, Worcester Swimming Club (England)
  • Jordan Catchpole, City of Norwich (England)
  • Stephen Clegg, Edinburgh University (Scotland)
  • Reece Dunn, Plymouth Leander (England)
  • Thomas Hamer, Stockport Metro (England)
  • Oliver Hynd, Nova Centurion England)
  • Michael Jones, NPC (England)
  • Scott Quin, Warrender Baths (Scotland)
  • Lewis White, COMAST (England)
  • Zara Mullooly, Northampton SC (England)
  • Suzanna Hext, Swindon Dolphin (England)
  • Alice Tai, Ealing SC (England)

Podium potential

  • Jonathan Booth, NPC (England)
  • Dylan Broom, Torfaen Dolphins Performance Centre (Wales)
  • Ellie Challis, Colchester Phoenix (England)
  • Katie Crowhurst, Wycombe (England)
  • Rhys Davies, Nofio Sir Gar (Wales)
  • Danielle Hartin, Basildon Phoenix (England)
  • Grace Harvey, NPC (England)
  • Tyler Ioannou, Wycombe SC (England)
  • Abby Kane, North Ayrshire Amateur Swimming Club (England)
  • George Kelman-Johns, Swim Bournemouth (England)
  • Louis Lawlor, City of Glasgow Swim Team (England)
  • Jacob Leach, Cockermouth (England)
  • Stephanie Millward, Team Bath AS (England)
  • Conner Morrison, University of Aberdeen (Scotland)
  • Andrew Mullen, City of Glasgow Swim Team (Scotland)
  • Leah O’connell, Camden Swiss Cottage (England)
  • Brock Whiston, Barking and Dagenham (England)

Academy

  • Aliya Bacakoglu, Borough of Kirklees (England)
  • Conor Ballard, Leatherhead SC (England)
  • Luke Batty, Bolton Metro (England)
  • James Brown, Royal Wolverhampton (England)
  • Oliver Carter, University of Stirling (Scotland)
  • Levi Codling, Coalville SC (England)
  • Benjamin Grainger, Mount Kelly (England)
  • Eliza Humphrey, Northampton Swimming Club (England)
  • Scarlett Humphrey, Northampton Swimming Club (England)
  • Charlotte Hyde, Camden Swiss Cottage SC (England)
  • Seren Leconte, RCT Performance Swim Squad (Wales)
  • Rebecca Lewis, RCT Performance Swim Squad (Wales)
  • Poppy Maskill, Crewe Flyers (England)
  • Jack Milne, Dundee City Aquatics (Scotland)
  • Megan Neave, City Of Derby (England)
  • Luke O’Dowd, The tornadoes of South Dorset (England)
  • William Perry, Northampton SC (England)
  • Harvey Phillips, Louth dolphins (England)
  • Georgia Sheffield, City of Salford Swimming Club (England)
  • Fern Sneddon, RTW Monson (England)
  • Kieran Williams, Newquay Coromorants (England)
  • Meghan Willis, Torfaen Dolphins Performance Centre (Wales)
Top