LEARN A SKILL IN LOCKDOWN - TRY A COACHING COURSE OR CPD

'Existing talent and promising potential' in National Junior Squad for 2020-21 season

A ‘healthy blend of existing talent and promising potential’ has been chosen for the Swim England National Junior Squad for the 2020-21 season.

Seventy-one swimmers have been selected for the squad and they will attend a number of online camps which aim to turn them into the stars of the future.

Swim England’s talent team has engaged with more than 600 youngsters during the coronavirus pandemic and has chosen the squad from these swimmers.

The first camp will take place at the beginning of December and further online camps will take place in the new year until coronavirus restrictions have been lifted which allows for the resumption of competitive activity.

Grant Robins, Swim England Head of Talent – Swimming, said: “The selections have been made with inclusion in mind. These unusual times and our method of delivery has also allowed us to be more flexible with numbers and criteria.

“It’s essential in these times that we stay engaged with our future performance potential. Using rankings, both long and short course as well as our event camps, has allowed us to be as inclusive as possible.

“This year has been particularly difficult to select this squad due to the lack of competitions but we believe there is a healthy blend of existing talent and new swimmers who have shown promising potential in the last 12 months.

“The decision has been taken earlier than usual to increase the numbers on our pathway and engage with more swimmers through the online approach.

“We have engaged with more than 600 swimmers and those selected demonstrate the thriving nature of our pathway activities.

“The goal of the online camps is to ensure that the swimmers have the necessary skills and behaviours so that they can look forward to a successful and enjoyable international swimming career.

Compete with confidence

“We have written specific content to allow each individual swimmer to really think about what it is they need to do over the coming few months so that when racing resumes, they have that edge and can compete with confidence and newly-found racing skills.

“We believe the content and the delivery method is perfect to ensure the soft, technical and tactical enhancements that are needed for them to become stars in the future.”

The junior squad will be led by Swim England talent officers Mike Parker and Richard Blackshaw and they are both looking forward to helping the swimmers achieve their true potential.

Mike said: “We have thought long and hard about what these swimmers need to perform at the highest level in the future and our programme reflects the current situation with Covid as well as skills they will need once racing begins again next year.

“This programme offers the swimmers an opportunity to engage and learn that one per cent that will make the difference in the future.

“We have some good swimmers on this camp and we are hoping this will help to make them great.”

Swim England National Junior Squads

Boys

50m Freestyle

Reid Jones (Plymouth Leander)

100m Freestyle

Thomas Watkin (Royal Wolverhampton), Reese Housden (Hemel Hempstead), Ned Sharp (Skipton)

200m Freestyle

Finlay Page (Havant & Waterlooville), Daniel Johnson (Royal Wolverhampton), Daniel Gencas (Barking & Dagenham)

400m Freestyle

Alexander Hindle (City of Birmingham), Pietro Forconi (Portsmouth Northsea), Joseph Sadler (Nova Centurion)

800m Freestyle

Ciaran Thomas (Newcastle), Thomas Davidson (City of Birmingham), Daniel Donovan (Guildford)

1500m Freestyle

Joseph Deighan (Millfield), Thomas Sansome (Wycombe District), Joseph Kingsland (Nova Centurion)

100m Breaststroke

Cameron Williams (Dartmoor Darts), William Mitchell (Millfield)

200m Breaststroke

William Ellington (Millfield), George Smith (Ellesmere College), Harvey Freeman (Northampton)

100m Butterfly

Michael Klimaszewski (Hatfield)

200m Butterfly

James Hart (Plymouth Leander), Reuben Visda (City of Sheffield)

100m Backstroke

Jacob Davies (City of Birmingham), Robbie Hemmings (Poole), Samuel Perks (Basildon Phoenix)

200m Backstroke

Nicholas Skelton (City of Oxford), Ellis Morgan (Wycombe District)

200m Individual Medley

Elijah Kendrick (Shiverers)

400m Individual Medley

Pierce Greening (Cockermouth)

Open Water

Joshua Weston (Wycombe District), Isaac Dodds (TigersJersey), Matthew Woodhall (City of Sheffield), Jackson O’Rourke (Northampton)

Girls

50m Freestyle

Sophie Yendell (Derventio), Erin Little (Mount Kelly), Eva Okaro (Sevenoaks)

100m Freestyle

Macy Lawrence (Mount Kelly), Caroline Lewitt (Natare West London)

200m Freestyle

Abbie Low (Chelmsford), Amy Davies (South Croydon)

400m Freestyle

Rachel Anderson (Millfield), Beatrice Varley (Teddington), Caitlin Loo (Bracknell)

800m Freestyle

Fleur Lewis (Barnet Copthall), Chloe Stennett (Chesterfield), Milly Boulding (City of Leeds)

1500m Freestyle

Cara O’Toole (Hillingdon)

100m Breaststroke

Angharad Evans (West Suffolk), Jemimah Berkeley (Tonbridge)

200m Breaststroke

Charlotte Rigg (City of Birmingham), Beth Dennis (City of Peterborough), Emily Surminski (Brompton)

100m Butterfly

Maisie Elliott (Plymouth Leander), Sara Kalawska (Hatfield)

200m Butterfly

Maisie Thornton (Crawley)

100m Backstroke

Pia Murray (Ellesmere College), Charley Jones (Royal Wolverhampton), Tatiana Tostevin (Millfield)

200m Backstroke

Olivia Butler (City of Bristol), Lauren Bradley-Holt (City of Salford)

200m Individual Medley

Amelia Monaghan (City of Peterborough)

400m Individual Medley

Frances Newe (Dulwich Dolphins), Elizabeth Kingham (Redditch)

Open Water

Livia Kingsland (Nova Centurion), Merissa Booth (Wycombe District), Amelia Brian (Ellesmere College), Ella Dyson (Wycombe District), Aimee Hood (City of Birmingham), Amelia Rodd (Ellesmere College)

Top