Join our Online Community and help make a difference

World and British records broken on day four of Speedo British Summer Champs

Both World and British records were shattered in a fantastic finals session on day four of the Speedo British Summer Championships in Sheffield.

The night got off to a record breaking start as Paralympic Champion Tully Kearney set a new S5 world record in the Women’s MC 100m Freestyle.

Kearney set a time of 1:11:71 to break the record and give her a massive 1116 points to earn her the gold medal.

A British record was also broken in the Men’s 100m Freestyle event.

For the 13-14 years group a new British record was set by Mount Kelly’s Abduljabar Adama with a time of 53:47.

It gave him the gold medal by 0.33 ahead of Llewellyn Porter from Camden Swiss.

The seven-day Speedo British Summer Championships runs until Thursday 28 July – here is our roll of honour celebrating all the medal winners from day four.

Women’s MC 100m Freestyle

  1. Tully Kearney, City of Manchester Aquatics, 1:11.71, 1116 points
  2. Amber Haycock, Rushden, 1:06:43, 670 points
  3. Charlotte Hyde, Enfield, 1:18:01, 663 points

Men’s MC 100m Freestyle

  1. Roan Brennan, Basildon Pheonix, 57:74, 774 points
  2. Tomas Navarro-Barber, Portsmouth N, 58:20, 756 points
  3. Kieran Williams, Newquay, 57:88, 669 points

Women’s 200m Butterfly

13-14 Years

  1. Amelie Blocksidge, City of Salford, 2:17:42
  2. Seren Tallantyre, N & D PP SC, 2:20:51
  3. Edie Price, Carn Brea, 2:20:60

15 Years

  1. Erin Tankard, City of Sheffield, 2:20:14
  2. Evie Johnson, Nova Centurion, 2:21:12
  3. Lacey Roberts, Plymouth Lea, 2:21:26

16 years

  1. Ashleigh Baillie, City of Sheffield, 2:14:52
  2. Lucy Fox, Wycombe District, 2:14:84
  3. Isabelle Shering, City of Sheffield, 2:21:71

17 Years

  1. Henrietta D’Ammassa, Repton, 2:17:47
  2. Chloe Harris, Royal Wolverhampton, 2:19:30
  3. Madison Johnson, Doncaster Darts, 2:22:08

18 Years 

  1. Sophie Freeman, Plymouth Lea, 2:15:06
  2. Ella Bainbridge, Mount Kelly, 2:17:83
  3. Harriet Salisbury, City Of Peterborough, 2:18:43

19 Years+

  1. Betsy Wizard, Northampton, 2:13:00
  2. Yvonne Brown, Aberdeen, 2:13:33
  3. Fleur Lewis, Barnet Copt, 2:15:62

Men’s 100m Freestyle

13-14 Years

  1. Abduljabar Adama, Mount Kelly, 53:47
  2. Llewellyn Porter, Camden Swiss, 53:80
  3. Reuben Alty, Millfield, 53:92

15 Years

  1. Jacob Mills, Leicester Sharks, 52:32
  2. Lauchlan Parrott, Millfield, 52:93
  3. James Gannicott, Gravesend, 53:91

16 years

  1. George Snow, Portsmouth N, 52:19
  2. Nicholas Finch, Chelsea&West, 52:28
  3. Matthew Baker, West Suffolk, 52:29

17 Years

  1. Reuben Rowbotham-Keating, City of Manchester Aquatics, 50:97
  2. Jacob Whibley, Plymouth Lea, 51:42
  3. Tyler Melbourne-Smith, City of Liverpool, 51:44

18 Years 

  1. Alexander Painter, Millfield, 50:33
  2. Harry Nicholson, Newcastle, 51:00
  3. Deen Ahmed, University of Birmingham, 51:24

19 Years+

  1. Alex Cohoon, Loughborough University, 49:60
  2. Thomas Watkin, City of Sheffield, 49:67
  3. Charlie Brown, Loughborough National Centre, 50:01

Women’s MC 100m Breastroke

  1. Brock Whiston, Barking & Dagenham, 1:22:33, 641 points
  2. Charlotte Hyde, Enfield, 1:48:52, 567 points
  3. Fern Sneddon, RTW Monson, 1:50:32, 540 points

Men’s MC 100m Breastroke

  1. Jack Milne, Dun City Aquatics, 1:09:95, 757 points
  2. Cameron Vearncombe, Plymouth Lea, 1:10:48, 740 points
  3. Gavin Roberts, City of Glasgow, 1:11:36, 713 points

Women’s 50m Freestyle

13-14 Years

  1. Theodora Taylor, Torfaen D, 26:68
  2. Hollie Wilson, City of Leeds, 26:86
  3. Eve Doherty, City of Sheffield, 27:14

15 Years

  1. Sienna Franklyn-Miller, Millfield, 26:93
  2. Bethan Cooke, Chase, 27:13
  3. Lisa Barzaghi, Bolton Metro, 27:16

16 years

  1. Eva Okaro, Sevenoaks, 25:87
  2. Hollie Widdows, Mount Kelly, 26:39
  3. Libby Broder, City of Cardiff, 26:51

17 Years

  1. Erin Little, Mount Kelly, 25:92
  2. Darcy Revitt, Guildford Ct, 26:09
  3. Josephine Klein, Mount Kelly, 26:50

18 Years 

  1. Harriet Rogers, N & D PP SC, 25:85
  2. May Bradburn, Basildon Pheonix, 26:35
  3. Keira Stericker, South Ayrshire, 26:42

19 Years+

  1. Katie Latham, Bromley, 26:02
  2. Amy Davies, Sutton Cheam, 26:05
  3. Sacha Thomas, City of Norwich, 26:27

Men’s 400m Individual Medley

13-14 Years

  1. Llewellyn Porter, Camden Swiss, 4:41:13
  2. Isaac Thompson, TigersJersey, 4:43:09
  3. Aran Bissett, RTW Monson, 4:46:82

15 Years

  1. Kourosh Khodakhah, City of Leeds, 4:35:85
  2. Filip Nowacki, TigersJersey, 4:38:60
  3. Tom Hawkins, RTW Monson, 4:43:82

16 years

  1. Edward Marcal Whittles, Chelsea&West, 4:31.83
  2. David Annis, Pershore, 4:34.37
  3. Thomas Wilkinson, City of Sheffield, 4:34:49

17 Years

  1. Reuben Rowbotham-Keating, City of Manchester Aquatics, 4:28:76
  2. Reece Grady, Stockport Mo, 4:30:22
  3. Vadim Bosc, City of Liverpool, 4:31:37

18 Years 

  1. Kaden Edwards, City of Cardiff, 4:27:47
  2. Jan Poulton, Wycombe District, 4:30:35
  3. Elijah Kendrick, Plymouth Lea, 4:31:77

19 Years+

  1. Charlie Hutchison, Loughborough University, 4:20:54
  2. Angus Allison, University of Stirling, 4:22:17
  3. Tony Joe Trett Oliver, University of Stirling, 4:27:39

Women’s 14/16 Years 400m Medley Team

  1. City of Sheffield, 4:16:26
    Sophie Bromley
    Charlotte Bianchi
    Ashleigh Baillie
    Eve Doherty
  2. N & D Performance A, N & D PP SC, 4:19:38
    Libby Freeman
    Anna Finlay
    Naomi Parker
    Evie Dilley
  3. Mount Kelly A, Mount Kelly, 4:20:33
    Olivia Martin
    Jasmine D’Cunha
    Hollie Widdows
    Leah Bowen

Women’s 17 Years+ 400m Medley Team

  1. City of Sheffield, 4:09:90
    Annabelle Wilkinson
    Beth Dennis
    Candice Hall
    Charlotte Berry
  2. Loughborough University, 4:10:19
    Honey Osrin
    Lily Booker
    Maisie Elliott
    Georgina Dennis
  3. Aberdeen Performance 4:11:93
    Emily Grant
    Yvonne Brown
    Yasmin Perry
    Gaia Alcaras

Picture: British Swimming

Top