Help us to shape the future values and vision of Swim England at our roadshows

Personal bests shattered on exciting day three of Speedo British Summer Champs

Personal bests were shattered as 40 national titles were won on day three of the Speedo British Summer Championships.

An exciting, action-packed day saw titles decided in the Women’s 800m Freestyle, Men’s 200m Butterfly, Men and Women’s 100m Backstroke, Women’s 200m Breaststroke, Men’s 50m Breaststroke plus the multi-classification 100m Backstroke and 50m Butterfly.

Scarlett Humphrey broke her own S11 100m Backstroke record twice – first in the heats and then in the final.

The Northampton swimmer clocked 1:26.79 in the morning’s heats and then lowered that by a further 1.76 seconds as she took fourth spot in the evening’s final in 1:25.03.

The seven-day Speedo British Summer Championships runs until Thursday 28 July – here is our roll of honour celebrating all the medal winners from day three.

Women’s Open 800m Freestyle

13-14 Years

  1. Amelie Blocksidge, City of Salford, 8:59.33
  2. Ava Cook, City of Sheffield, 9:09.22
  3. Hollie Wilson, City of Leeds, 9:14.45

15 Years

  1. Cait Cotter, Chelmsford, 9:18.92
  2. Jessica Brandom, Nova Centurion, 9:19.66
  3. Evangeline Stacey, City of Leeds, 9:25.48

16 years

  1. Ashleigh Baillie, City of Sheffield, 8:57.02
  2. Lucy Fox, Wycombe District, 9:04.24
  3. Evie Dilley, N & D PP SC, 9:07.15

17 Years

  1. Leah Schlosshan, City of Leeds, 9:01.65
  2. Caitlin Lansom, City of Manchester Aquatics, 9:04.87
  3. Laura Hodgson, Newcastle, 9:08.83

18 Years 

  1. Ella Dyson, Wycombe District, 8:48.64
  2. Aimee Hood, City of Birmingham, 8:57.24
  3. Mairi Craig, StirlingSwim, 9:13.47

19 Years+

  1. Amber Keegan, City of Sheffield, 8:43.93
  2. Fleur Lewis, Barnet Copt, 8:50.13
  3. Michaella Glenister, University of Stirling, 8:50.56

 

Men’s 200m Butterfly

13-14 Years

  1. Llewellyn Porter, Camden Swiss, 2:09.60
  2. Max El-Mokadem, RTW Monson, 2:13.11
  3. Luke Brussels, City of Manchester Aquatics, 2:13.77

15 Years

  1. Leonardo Brero, Camden Swiss, 2:08.91
  2. Wongsakorn Patsamarn, Plymouth Leander, 2:09.61
  3. Raheel Mahmood, Romford Town, 2:10.76

16 Years 

  1. Scott Fleming, Eastkilbride, 2:08.6
  2. Samuel Ryan, Orpington OJ, 2:09.20
  3. Matthew McMillan, Incas, 2:09.83

17 Years

  1. R Rowbotham-Keating, City of Manchester Aquatics, 2:01.99
  2. Joseph Stout, City of Salford, 2:03.40
  3. Matthew Cairns, Millfield, 2:04.33

18 Years 

  1. Charlie Broome, City of Leeds, 2:02.49
  2. James Hart, Plymouth Leander, 2:02.89
  3. Antonio Rodriguez, Swansea University, 2:03.08

19 Years+

  1. Jakob Goodman, Loughborough University, 1:58.76
  2. George Barber, City of Sheffield, 2:00.84
  3. Matin Balsini, Guildford Ct, 2:00.85

Women’s 100m Backstroke

13-14 Years

  1. Tegan Matthews, Guildford Ct, 1:04.89
  2. Gabrielle Freeman, N & D PP SC, 1:05.74
  3. Isobel Liptrot, Wigan BEST, 1:05.86

15 Years

  1. Annabel Crees, Leamington, 1:04.87
  2. Jessica Gable, RTW Monson, 1:05.05
  3. Amara Addison, Norwich Swan, 1:05.65

16 Years

  1. Evie Dilley, N & D PP SC, 1:03.06
  2. Sophie Weston, Warrington W, 1:03.60
  3. Libby Freeman, N & D PP SC, 1:04.24

17 Years

  1. Anna Green, Warrender Ba, 1:03.58
  2. Iona Colbert, Nova Centurion, 1:03.64
  3. Jessica Mellor, Cosacss, 1:03.66

18 Years

  • 1 Kidiest Hodgson, City of Leeds, 1:02.55
  • 2 Niamh Ward, Team Bath AS, 1:02.95
  • 2 Mollie Garratt, York City, 1:02.95

19 Years+

  1. Sophie Shaw, Mid Sussex, 1:02.09
  2. Rachel Anderson, Loughborough University, 1:02.78
  3. Honey Osrin, Loughborough University, 1:02.84

Women’s MC 10o0m Backstroke

  1. Georgia Sheffield (S14), Bolton Metro, 1:11.03, 733 points
  2. Megan Neave (S14)  Repton, 1:11.59, 716 points
  3. Abbie Hampshire (S10), Skipton, 1:15.57, 661 points

Men’s MC 100m Backstroke

  1. Louis Lawlor (S14), Co Glasgow, 1:02.19, 765 points
  2. Cameron Vearncombe (S14), Plymouth Leander, 1:03.70, 711 points
  3. Owen Garsides (S14), KingstonHull, 1:05.51, 654 points

Men’s 100m Backstroke

13-14 Years

  1. Dean Fearn, Aberdeen Dol, 58.71
  2. Aran Bissett, RTW Monson, 59.79
  3. Aidan Orpin, Sutton Cheam, 1:01.39

15 Years

  1. Fergus Thomson, Mount Kelly, 58.87
  2. Toby Godsell, Bishop Stort, 59.04
  3. Rio Daodu, KingstonHull, 59.32

16 Years 

  1. Charlie Meek, Poole, 58.66
  2. Edward Marcal Whittles, Chelsea&West, 59.05
  3. David Annis, Pershore, 59.20

17 Years

  1. Matthew Ward, Mount Kelly, 56.01
  2. Oscar Barlow, Bath University, 57.24
  3. Adam Graham, Millfield, 57.72

18 Years

  1. Robbie Hemmings, Poole, 55.04
  2. Toby Hill, City of Manchester Aquatics, 55.53
  3. Harry Nicholson, Newcastle, 55.61

19 Years+

  1. Jonathon Adam, Bath National Centre, 54.48
  2. Oliver Morgan, Birmingham University, 54.81
  3. Cameron Brooker, Wycombe District, 55.07

Women’s 200m Breaststroke

13-14 Years

  1. Theodora Taylor, Torfaen D, 2:34.55
  2. Gracie Parker, Basildon Phoenix, 2:39.08
  3. Maryse Magnee, Boldmere, 2:41.42

15 Years

  1. Charlotte Hardy, Millfield, 2:37.8
  2. Kirsty Neill, Bishop Stort, 2:38.00
  3. Lotta Schulze, Mount Kelly, 2:38.20

16 Years

  1. Charlotte Bianchi, City of Sheffield, 2:32.76
  2. Emma Allatt-File, Guildford Ct, 2:34.67
  3. Sophie Brassington, Mount Kelly, 2:35.74

17 Years

  1. Leah Schlosshan, City of Leeds, 2:33.69
  2. Nula Gow, Garioch, 2:34.46
  3. Hannah Bowley, Repton, 2:34.85

18 Years

  1. Molly Monk, City of Norwich, 2:33.88
  2. Abigail Miles, City of Sheffield, 2:34.97
  3. Caitlin Hartley, Hatfield, 2:36.03

19 Years+ 

  1. Lily Booker, Loughborough University, 2:26.92
  2. Hazal Ozkan, Mount Kelly, 2:30.78
  3. Yvonne Brown, Aberdeen Per, 2:31.26

Women’s MC 50m Butterfly

  1. Leah O’Connell (S7), Camden Swiss, 39.19, 596 points

Men’s MC 50m Butterfly

  1. Xander Harris (S6), Devonport, 36.74, 538 points
  2. Sebastian Williams (S6), Mount Kelly, 38.40, 471 points
  3. Bruce Dee, (S6), Northampton, 39.69, 427 points

Men’s 50m Breaststroke

13-14 Years

  1. Max Morgan, Wandsworth, 30.76
  2. Joshua Sackree, City of Peterborough, 30.81
  3. Daniel Ransom, City of Leeds, 31.06

15 Years

  1. Filip Nowacki, TigersJersey, 30.28
  2. James Berry, Radford, 30.90
  3. Edward Ormsby, City of Cambridge, 30.94

16 Years

  1. Callum Melville, Nova Centurion, 28.89
  2. Carwyn Jones, City of Cardiff, 29.65
  3. Max Wainwright, Cheadle, 30.37

17 Years 

  1. Elliot Woodburn, Millfield, 28.30
  2. Oliver Jones, Poole, 29.58
  3. Olivier Vedrenne, City of Norwich, 29.59

18 Years

  • 1 Cameron Williams, Dartmoor Darts. 29.09
  • 1 Rohan Smith, Skipton, 29.09
  • 3 Karnell Nunes-Smith, Orion, 29.29

19 Years+

  • 1 Lawrence Palmer, Putterdige, 28.28
  • 2 Oliver Taverner, Loughborough University, 28.39
  • 2 Alex Cohoon, Loughborough University, 28.39

Picture: British Swimming

Top