LEARN A SKILL IN LOCKDOWN - TRY A COACHING COURSE OR CPD

City of Derby's Finley sets new PB on way to gold at British Summer Championships

City of Derby’s Finley Bunhejee knocked more than five-and-a-half seconds off his personal best as he powered his way to a gold medal in a thrilling race at the British Summer Championships.

Bunhejee clocked 2:14.26 to win the 13-14 Years 200m Individual Medley by the narrow margin of 0.02 seconds from East Lothian’s Stefan Krawiec.

Only 0.72 separated the top three with City of Liverpool’s Vadim Bosc taking the bronze in 2:14.98.

Bunhejee’s previous best was 2:19.86 he recorded at the Swim England East Midlands Regional Champs in Sheffield earlier this year.

It proved to be another exciting night at the Tollcross International Sports Centre with several personal bests shattered.

Day five also saw Loughborough University triumph in both the men’s and women’s 400m Freestyle 17 Years and Over relays.

Here is a full round-up of all the medallists from the penultimate day of the British Summer Championships.

Men’s 800m Freestyle

13-14 Years

  1. Liam Dawson (Nova Centurion) 8:36.61
  2. Archie Hawkins (Thanet Swim) 8:42.88
  3. Tyler Melbourne-Smith (City of Liverpool) 8:46.28

15 Years

  1. Max Adams (City of Salford) 8:33.75
  2. Isaac Dodds (Tigers Jersey) 8:34.01
  3. Thomas Deffains (Tigers Jersey) 8:36.39

16 Years

  1. Daniel Donovan (Guildford) 8:27.63
  2. Joseph Sadler (Nova Centurion) 8:28.37
  3. Joey Tippin (City of Leicester) 8:29.77

17-18 Years

  1. William Bell (City of Leicester) 8:11.80
  2. Hector Pardoe (Ellesmere College) 8:15.83
  3. George Barber (Royal Wolverhampton) 8:17.11

19 Years and Over

  1. Kieran Bird (Wycombe District) 8:00.27
  2. Samuel Budd (City of Sheffield) 8:03.82
  3. Jakob Goodman (Millfield) 8:06.02

Women’s 400m Freestyle

13-14 Years

  1. Laura Hodgson (Newcastle) 4:25.26
  2. Livia Kingsland (Nova Centurion) 4:25.40
  3. Ruby Wheeler (Wycombe District) 4:26.65

15 Years

  1. Milly Boulding (City of Leeds) 4:22.66
  2. Ella Dyson (Wycombe District) 4:22.74
  3. Lucy Hedley (Tynemouth) 4:23.46

16 Years

  1. Mia Slevin (Derventio) 4:15.12
  2. Lola Davison (Newcastle) 4:17.19
  3. Beatrice Varley (Teddington) 4:19.17

17-18 Years

  1. Leah Crisp (City of Leeds) 4:12.26
  2. Rachel Anderson (Millfield) 4:15.53
  3. Michaella Glenister (Leicester Sharks) 4:17.26

19 Years and Over

  1. Emily Clarke (Loughborough University) 4:18.73
  2. Elizabeth Harris (Stockport) 4:19.62
  3. Nicole Ryan (City of Oxford) 4:20.03

Men’s 200m Individual Medley

13-14 Years

  1. Finley Bunhejee (City of Derby) 2:14.26
  2. Stefan Krawiec (East Lothian) 2:14.28
  3. Vadim Bosc (City of Liverpool) 2:14.98

15 Years

  1. George Smith (Ellesmere College) 2:08.58
  2. Elijah Kendrick (Shiverers) 2:09.12
  3. Harvey Freeman (Northampton) 2:10.50

16 Years

  1. Angus Allison (Warrender) 2:06.84
  2. Joshua Press (City of Milton Keynes) 2:09.72
  3. Jason Robinson (York City) 2:09.77

17-18 Years

  1. Charlie Hutchison (Ellesmere College) 2:02.56
  2. Robbie Jones (Mount Kelly) 2:05.77
  3. Joel Thompson (Ellesmere College) 2:06.08

19 Years and Over

  1. Joe Litchfield (Loughborough University) 1:59.17
  2. James McFadzen (Loughborough University) 2:00.93
  3. Jarvis Parkinson (Loughborough NC) 2:02.25

Women’s MC 100m Butterfly

  1. Jessica-Jane Applegate (S14) (City of Norwich) 1:06.14 911 points
  2. Poppy Maskill (S14) (Crewe Flyers) 1:13.31 669 points
  3. Danielle Hartin (S14) (Basildon) 1:17.32 570 points

Men’s MC 100m Butterfly

  1. Reece Dunn (S14) (Plymouth Leander) 56.21 974 points
  2. Tyler Ioannou (S14) (Wycombe District) 1:00.63 776 points
  3. Louis Lawlor (S14) (City of Glasgow) 1:01.50 743 points

Women’s 200m Individual Medley

13-14 Years

  1. Leah Schlossen (City of Leeds) 2:20.65
  2. Kate Morris (Nova Centurion) 2:22.99
  3. Amber Downham (Chesterfield) 2:23.07

15 Years

  1. Martha Hurst (Stockport) 2:20.29
  2. Kidiest Hodgson (City of Leeds) 2:20.76
  3. Abigail Miles (City of Sheffield) 2:21.65

16 Years

  1. Lana Broekhoven (Plymouth Leander) 2:19.29
  2. Scarlet Major (City of Newport) 2:19.38
  3. Caroline Lewitt (Natare West London) 2:20.04

17-18 Years

  1. Lily Booker (Millfield) 2:15.92
  2. Michaella Glenister (Leicester Sharks) 2:17.32
  3. Rebecca Clynes (City of Leeds) 2:17.46

19 Years and Over

  1. Abbie Wood (Loughborough University) 2:13.50
  2. Candice Hall (Loughborough University) 2:16.31
  3. Ally Larson (Camden Swiss) 2:17.07

Men’s 50m Freestyle

13-14 Years

  1. Adam Graham (Millfield) 25.06
  2. Filip Malov (Sutton) 25.08
  3. Jacob Whibley (Millfield) 25.10

15 Years

  1. Calvin Fry (Millfield) 23.93
  2. Thomas English (Chester Le Street) 24.52
  3. Aiden Symons-Brown (Devonport) 24.52

16 Years

  1. Myles Lapsley (City of Glasgow) 24.17
  2. Alex Griffiths (City of Newport) 24.23
  3. Sebastian Vandermeer (City of Cambridge) 24.27

17-18 Years

  1. Matthew Richards (Royal Wolverhampton) 23.20
  2. Reid Jones (Plymouth Leander) 23.24
  3. Adam Metcalf (Ellesmere College) 23.60

19 Years and Over

  1. David Cumberlidge (Edinburgh University) 22.14
  2. Alexander Bowen (Loughborough University) 22.18
  3. Thomas Fannon (Loughborough University) 22.43

Women’s 50m Backstroke

13-14 Years

  1. Isabel Iley (Borough of Waltham Forest) 30.36
  2. Madison Peveller (Derwentside) 30.51
  3. Lily-May Marston (Wolverhampton) 30.70

15 Years

  1. Emily Iley (Borough of Waltham Forest) 29.75
  2. Amelia Robertson (Newcastle) 29.82
  3. Chiara Tommasello (City of Manchester) 30.11

16 Years

  1. Eve Wright (City of Peterborough) 29.71
  2. Turaya Evans (Carn Brea) 30.01
  3. Tatiana Tostevin (Millfield) 30.02

17-18 Years

  1. Lauren Cox (City of Coventry) 28.61
  2. Medi Harris (Swim Gwynedd) 29.05
  3. Lily Boseley (City of Sheffield) 29.07

19 Years and Over

  1. Kathleen Dawson (University of Stirling) 28.15
  2. Lucy Hope (Edinburgh University) 28.79
  3. Cassie Wild (University of Stirling) 28.81

Men’s 400m Freestyle Relay

14-16 Years

  1. Millfield School A (Calvin Fry, Evan Jones, Clement Kubica, Stanislas Chausson) 3:34.78
  2. City of Leeds A (Akal Rehal, Matthew Lyons, Cameron Green, Ethan Sutcliffe) 3:36.26
  3. Hillingdon (Aarian Lally, Dillon Chana, Antonio Nikolaou, Oliver Latham) 3:36.52

17 Years and Over

  1. Loughborough University (Joe Litchfield, Samuel Irvine, Thomas Fannon, Alexander Bowen) 3:19.95
  2. Swansea University A (Daniel Jones, Charlie Hopkins, Liam White, Lewis Fraser) 3:23.09
  3. City of Manchester (Robert Cowley, Sam Horrocks, Jamie Ingram, Neil Wylie) 3:23.33

Women’s 400m Freestyle Relay

14-16 Years

  1. Natare West London (Kirstie Flynn, Caroline Lewitt, Clara Von Opel, Adelaida Gradillas) 3:53.36
  2. City of Leeds (Kidiest Hodgson, Milly Boulding, Leah Schlosshan, Isabelle Goodwin) 3:55.50
  3. Warrender (Katie Goodburn, Eve Corrigan, Milly Milne, Olivia Mason) 3:55.99

17 Years and Over

  1. Loughborough University (Amy Grant, Emily Crane, Candice Hall, Abbie Wood) 3:44.76
  2. Mount Kelly (Macy Lawrence, Georgian Dennis, Athena Clayson, Emily Haines) 3:49.70
  3. Guildford City (Robin Neumann, Tilly Hansen-Hamilton, Rosanna Arnold, Alicia Wilson) 3:51.51

Keep up to date with all the live results from the British Summer Championships at www.swimmingresults.org

Main picture: City of Derby Twitter 

Top