LEARN A SKILL IN LOCKDOWN - TRY A COACHING COURSE OR CPD

Brock Whiston sets new world record at British Summer Championships

Brock Whiston set a new world record on day three of the British Summer Championships in Glasgow.

The Barking and Dagenham swimmer clocked 1:13.51 on her way to gold in the Women’s MC 100m Breaststroke final at the Tollcross International Sports Centre.

Whiston broke her own previous world record of 1:14.41 that she set at the Para-swimming World Series in Berlin in June.

Her performance earned her a total of 1,156 points.

The S8 swimmer also holds the world record in the 50m Breaststroke, 34.12, which she also set during June’s Para-swimming World Series in Berlin.

Meanwhile. a total of 32 titles were won on the third day of the event.

There were a number of exciting races, including the Men’s 15 Years 1500m Freestyle.

After almost 16-and-a-half minutes of swimming, only 0.06 seconds separated first and second place.

Tigers Jersey’s Thomas Deffains took the gold medal in 16:24.74, with Wycombe District’s Joshua Weston narrowly behind in 16:24.80.

Here are all the medallists from day three.

Men’s 1500m Freestyle

13-14 Years

  1. Liam Dawson (Nova Centurion) 16:36.20
  2. Tyler Melbourne-Smith (City of Liverpool) 16:45.03
  3. Archie Hawkins (Thanet Swim) 16:53.35.

15 Years 

  1. Thomas Deffains (Tigers Jersey) 16:24.74
  2. Joshua Weston (Wycombe District) 16:24.80
  3. Michael Klimaszewski (Hatfield) 16:34.12

16 Years 

  1. Thomas Sansom (Wycombe District) 16:12.05
  2. Joseph Kingsland (Nova Centurion) 16:13.35
  3. Daniel Donovan (Guildford) 16:19.35

17-18 Years

  1. Hector Pardoe (Ellesmere College) 15:44.67
  2. George Barber (Royal Wolverhampton) 15:55.97
  3. Adam Wilson (Newcastle) 15:58.07

19 Years and Over

  1. Kieran Bird (Wycombe District) 15:24.27
  2. Tom Derbyshire (Bath NC) 15:24.61
  3. William Ryley (Bath University) 15:44.35

Women’s MC 100m Freestyle

  1. Toni Shaw (S9) (Aberdeen) 1:03.83 868 points
  2. Eleanor Robinson (S6) (Northampton) 1:15.12 858 points
  3. Zara Mullooly (S10) (Guildford) 1:02.90 832 points

Men’s MC 100m Freestyle

  1. Lewis White (S9) (City of Manchester) 57.20 849 points
  2. Michael Jones (S7) (City of Manchester) 1:06.21 756 points
  3. Jonathan Booth (S9) (Borough of Kirklees) 59.58 751 points

Women’s 200m Butterfly

13-14 Years

  1. Henrietta D’Ammassa (Ellesmere College) 2:18.99
  2. Jessica Dickinson (Swansea) 2:20.21
  3. Chloe Harris (Royal Wolverhampton) 2:20.39

15 Years

  1. Isabelle Goodwin (City of Leeds) 2:16.80
  2. Ella Bainbridge (Doncaster Dartes) 2:18.55
  3. Beatrice Clover (Stockport) 2:19.61

16 Years

  1. Maisie Elliott (City of Leicester) 2:15.44
  2. Fleur Lewis (Barnet) 2:15.60
  3. Charlotte Robinson (City of Leeds) 2:15.94

17-18 Years

  1. Ciara Schlosshan (City of Leeds) 2:09.91
  2. Keanna Machines (University of Stirling) 2:12.40
  3. Gaia Alcaras (Aberdeen) 2:13.87

19 Years and Over

  1. Hannah Miley (Aberdeen) 2:12.30
  2. Ally Larson (Camden Swiss) 2:12.80
  3. Isobel Grant (City of Sheffield) 2:14.76

Men’s 100m Freestyle

13-14 Years

  1. Stefan Krawiec (East Lothian) 54.63
  2. Filip Malov (Sutton) 54.67
  3. Jacob Whibley (Millfield) 55.23

15 Years

  1. Calvin Fry (Millfield) 53.12
  2. Aides Symons-Brown (Devonport) 53.50
  3. Tyriese Smith (City of Liverpool) 53.57

16 Years

  1. Myles Lapsley (City of Glasgow) 52.17
  2. Ned Sharp (Skipton) 52.45
  3. Stanislas Chausson (Millfield) 53.00

17-18 Years

  1. Matthew Richards (Royal Wolverhampton) 50.39
  2. Sam Dailley (Mount Kelly) 51.67
  3. Adam Metcalf (Ellesmere College) 51.79

19 Years and Over

  1. David Cumberlidge (Edinburgh University) 49.45
  2. Alexander Bowen (Loughborough University) 49.88
  3. Jack Thorpe (Edinburgh University) 49.88

Women’s MC 100m Breaststroke

  1. Brock Whiston (S8) (Barking and Dagenham) 1:13.51 1156 points
  2. Maisie Summers-Newton (S6) (Northampton) 1:34.16 983 points
  3. Louise Fiddes (S14) (Hatfield) 1:13.25 974 points

Men’s MC 100m Breaststroke

  1. Scott Quinn (S14) (Warrender) 1:07.51 944 points
  2. Conner Morrison (S14) (Aberdeen) 1:08.83 891 points
  3. Joe Seage (S14) (Bassetlaw) 1:11.25 803 points

Women’s 50m Freestyle

13-14 Years

  1. Erin Little (Chelmsford) 26.04
  2. Emma Croker (South Lincolnshire) 26.63
  3. Eva Okaro (Sevenoaks) 26.94

15 Years

  1. Rebecca de Torres (City of Cardiff) 26.53
  2. Harriet Rogers (Darlington) 26.60
  3. Ella Bardgett (Plymouth Leander) 26.70

16 Years

  1. Emma Russell (Heart of Midlothian) 26.42
  2. Caroline Lewitt (Natare West London) 26.44
  3. Safina Sillah (City of Oxford) 26.55

17-18 Years

  1. Sophie Smith (St Thomas) 25.80
  2. Jemima Hall (Wycombe District) 26.05
  3. Sophie Wendell (City of Derby) 26.27

19 Years and Over

  1. Emily Barclay (Loughborough University) 25.49
  2. Emily Crane (Loughborough University) 25.84
  3. Kate Clifton (City of Sheffield) 26.13

Men’s 400m Individual Medley

13-14 Years

  1. William Baines (Borough of Stockton) 4:42.48
  2. Edward Whittles (Chelse) 4:43.02
  3. Reece Grady (Stockport) 4:44.39

15 Years

  1. George Smith (Ellesmere College) 4:34.24
  2. Elijah Kendrick (Shiverers) 4:37.46
  3. Harvey Freeman (Northampton) 4:38.17

16 Years

  1. Angus Allison (Warrender) 4:29.42
  2. Edward Hunt (Kingston) 4:34.96
  3. Luke Ibbeson (Wycombe District) 4:36.88

17-18 Years

  1. Charlie Hutchinson (Ellesmere College) 4:22.78
  2. William Bell (City of Leicester) 4:28.30
  3. Robbie Jones (Mount Kelly) 4:28.51

19 Years and Over

  1. Jacob Greenow (Bath University) 4:20.01
  2. Callum Lawrie (University of Stirling) 4:23.08
  3. Zak Logue (Scot non-res) 4:24.87

Women’s MC 50m Breaststroke

  1. Elliot Challis (S2) (Colchester) 1:12.79 760 points

Women’s 800m Free Team

14-16 Years

  1. City of Leeds (Kidiest Hodgson, Leah Schlosshan, Milly Boulding, Isabelle Goodwin) 8:28.82
  2. Newcastle (Lola Davison, Izzy Winter, Amelia Robertson, Laura Hodgson) 8:29.84
  3. Wycombe District (Rachel Cornford, Niamh Barber, Ella Dyson, Merissa Booth) 8:30.60

17 Years and Over

  1. Loughborough University (Candice Hall, Amy Grant, Charlotte Atkinson, Abbie Wood) 8:08.02
  2. Guildford City (Robin Neumann, Tilly Hansen-Hamilton, Rosanna Arnold, Alicia Wilson) 8:18.73
  3. Ellesmere College (Lauren Wetherell, Phoebe Griffiths, Shannon Dalligan, Amelia Rodd) 8:20.18

Keep up to date with all the live results from the British Summer Championships at www.swimmingresults.org

Main picture: British Swimming Twitter

Top