LEARN A SKILL IN LOCKDOWN - TRY A COACHING COURSE OR CPD

British Summer Championships day two ... the medallists on the roll of honour

Records and personal bests tumbled on an enthralling day of action at the British Summer Championships in Glasgow.

Day two of the championships saw a number of impressive performances and exciting racing, including one dead heat for the gold medal.

Putteridge’s Lawrence Palmer and City of Oxford’s David Murphy both clocked 27.95 in the Men’s 19 Years and Over 50m Breaststroke to share the title.

And there were a number of other close calls including Derwentside’s Lewis Maxwell winning the Men’s 16 years 100m Backstroke title by 0.01 seconds from silver medallist Samuel Greenbank (Cockermouth).

Here is our roll of honour celebrating all the medallists from the day two action at the Tollcross International Sports Centre.

Women’s 800m Freestyle

13-14 Years

  1. Laura Hodgson (Newcastle) 9:09.95
  2. Livia Kingsland (Nova Centurion) 9:14.91
  3. Merissa Booth (Wycombe District) 9:15.77

15 Years

  1. Ella Dyson (Wycombe District) 9:03.09
  2. Milly Boulding (City of Leeds) 9:04.04
  3. Aimee Hood (City of Birmingham) 9:04.20

16 Years

  1. Lola Davison (Newcastle) 8:53.34
  2. Fleur Lewis (Barnet) 8:54.64
  3. Beatrice Varley (Teddington) 8:54.99

17-18 Years

  1. Leah Crisp (City of Leeds) 8:40.09
  2. Maisie Macartney (Thanet Swim) 8:52.97
  3. Niamh Holland (Royal Wolverhampton) 8:53.37

19 Years and Over

  1. Emily Clarke (Loughborough University) 8:49.98
  2. Mollie Wright (Nova Centurion) 8:57.78
  3. Meg Finnon (University of Stirling) 9:00.44

Women’s 100m Backstroke

13-14 Years

  1. Iona Colbert (Nova Centurion) 1:04.05
  2. Madison Peveller (Derwentside) 1:04.50
  3. Isabel Iley (Borough of Waltham Forest) 1:04.57

15 Years

  1. Emily Iley (Borough of Waltham Forest) 1:03.18
  2. Kidiest Hodgson (City of Leeds) 1:04.58
  3. Amelia Robertson (Newcastle) 1:04.62

16 Years 

  1. Honey Osrin (Plymouth Leander) 1:02.88
  2. Ellie Turner (Carnegie) 1:03.20
  3. Caroline Lewitt (Natare West London) 1:03.54

17-18 Years

  1. Lauren Cox (City of Coventry) 1:01.40
  2. Lily Boseley (City of Sheffield) 1:02.07
  3. Sophie Maguire (Mid Sussex) 1:02.18

19 Years and over

  1. Kathleen Dawson (University of Stirling) 59.99
  2. Cassie Wild (University of Stirling) 1:01.17
  3. Alicia Wilson (Guildford) 1:01.79

Men’s 200m Butterfly

13-14 Years

  1. Joseph Stout (City of Salford) 2:09.03
  2. Liam Dawson (Nova Centurion) 2:10.43
  3. William Baines (Borough of Stockton) 2:10.58

15 Years

  1. James Hart (Plymouth Leander) 2:04.60
  2. Michael Klimaszewski (Hatfield) 2:06.29
  3. Antonio Rodriguez (Swansea) 2:07.30

16 Years 

  1. Reuben Visda (City of Sheffield) 2:04.45
  2. Joshua Gammon (Barnstaple) 2:06.10
  3. Thomas Sansom (Wycombe District) 2:08.21

17-18 Years

  1. Charlie Hutchinson (Ellesmere College) 2:01.81
  2. Sam Dailley (Mount Kelly) 2:02.44
  3. Rhys Edwards (Swansea) 2:03.27

19 Years and over 

  1. Thomas Beeley (Plymouth Leander) 1:59.01
  2. Matthew Domville (Warrington) 1:59.51
  3. Jakob Goodman (Millfield) 2:01.39

Women’s MC 100m Backstroke

  1. Jessica-Jane Applegate (S14) (City of Norwich) 1:08.41 820 points
  2. Abby Kane (S13) (North Ayrshire) 1:12.77 775 points
  3. Hannah Russell (S12) (City of Manchester) 1:12.94 742 points

Men’s MC 100m Backstroke

  1. Louis Lawlor (S14) (City of Glasgow) 1:01.15 910 points
  2. Jordan Catchpole (S14) (City of Norwich) 1:01.47 895 points
  3. Rhys Davies (S14) (Pembrokeshire) 1:02.62 847 points

Women’s 200m Breaststroke

13-14 Years

  1. Caitlin Lansom (Stockport) 2:35.45
  2. Louise Bressler (Guildford) 2:36.49
  3. Sophie Brassington (City of Cardiff) 2:37.49

15 Years

  1. Olivia Herron (Stockport Metro) 2:34.54
  2. Abigail Miles (City of Sheffield) 2:36.84
  3. Illizane Pinfold (City of Oxford) 2:37.40

16 Years 

  1. Lana Broekhoven (Plymouth Leander) 2:33.00
  2. Carys O’Reilly (City of Leicester) 2:33.65
  3. Ann Morgan (Aberdeen) 2:37.13

17-18 Years

  1. Kayla van der Merle (Winchester) 2:28.52
  2. Rebecca Clynes (City of Leeds) 2:30.36
  3. Charlotte Rigg (City of Birmingham) 2:32.35

19 Years and over

  1. Katie Matts (Stockport) 2:25.78
  2. Jocelyn Ulyett (Loughborough University) 2:26.54
  3. Abbie Wood (Loughborough University) 2:27.75

Men’s 100m Backstroke

13-14 Years

  1. Matthew Cairns (Durham City) 1:00.61
  2. Christian Duetoft (Leatherhead) 1:00.94
  3. Finley Bunhejee (City of Derby) 1:01.10

15 Years

  1. Robbie Hemmings (Poole) 57.86
  2. Toby Hill (Prescot) 58.26
  3. Hendrik van der Leest (Woking) 59.14

16 Years

  1. Lewis Maxwell (Derwentside) 58.59
  2. Samuel Greenbank (Cockermouth) 58.60
  3. Walter Hackett (Dunstable) 58.76

17-18 Years

  1. Oliver Fairman (Poole) 56.60
  2. Alexander Armstrong (Guildford) 56.66
  3. Jonathan Adam (Ellesmere College) 56.71

19 Years and Over

  1. Joe Litchfield (Loughborough University) 54.20
  2. Craig McNally (University of Stirling) 54.56
  3. Elliot Clogg (City of Sheffield) 55.40

Women’s 50m Butterfly 

13-14 Years

  1. Eva Okaro (Sevenoaks) 28.26
  2. Isabel Iley (Borough of Waltham Forest) 28.28
  3. Laura Dickinson (Lincoln Vulcans) 28.51

15 Years 

  1. Rebecca de Torres (City of Cardiff) 27.63
  2. Lucy Grieve (South Ayrshire) 27.67
  3. Isabelle Goodwin (City of Leeds) 27.71

16 Years 

  1. Sacha Thomas (City of Norwich) 27.97
  2. Maisie Elliott (City of Leicester) 28.06
  3. Betsy Wizard (Northampton) 28.28

17-18 Years

  1. Sophie Yendell (City of Derby) 27.05
  2. Katie Robertson (South Ayrshire) 27.25
  3. Emily Haimes (Mount Kelly) 27.46

19 Years and Over

  1. Harriet Jones (City of Cardiff) 26.99
  2. Emily Barclay (Loughborough University) 27.25
  3. Harriet West (Loughborough University) 27.28

Men’s 50m Breaststroke

13-14 Years

  1. Elliot Woodburn (Carnforth) 31.22
  2. Olivier Vedrenne (City of Norwich) 31.28
  3. Jamie O’Connor (Mount Kelly) 31.78

15 Years 

  1. Harvey Freeman (Northampton) 30.31
  2. Dimitrios Tsaliagkos (Millfield) 30.35
  3. Oliver Kettle (Portsmouth Northsea) 30.44

16 Years

  1. Sandor Apponyi (Mount Kelly) 30.04
  2. Joshua Press (City of Milton Keynes) 30.18
  3. Nikolai Khutoryanskiy (Reading) 30.28

17-18 Years

  1. Archie Goodburn (Warrender) 28.36
  2. Oliver Taverner (Mount Kelly) 28.39
  3. Max Hagan (City of Glasgow) 28.72

19 Years and Over

  1. Lawrence Palmer (Putteridge) 27.95
  2. David Murphy (City of Oxford) 27.95
  3. David Bloomfield (Loughborough University) 28.43

Women’s MC 50m Butterfly

  1. Eleanor Robinson (S6) (Northampton) 36.20 920 points
  2. Ellie Challis (S3) (Colchester) 1:02.37 723 points
  3. Leah O’Conell (S7) (Camden Swiss) 38.93 655 points

You can keep to date with all the live results from the British Summer Championships at www.swimmingresults.org

Main picture: City of Derby SC Twitter 

Top