LEARN A SKILL IN LOCKDOWN - TRY A COACHING COURSE OR CPD

City of Liverpool take home club award at British Summer Championships

City of Liverpool were named the Most Improved Club at the British Summer Championships 2019.

They won one gold, two silvers and four bronze medals in Glasgow, with Tyriese Smith finishing second in the 15 Years Men’s 200m Freestyle on the final day.

Elsewhere, European junior 100m Freestyle champion Matthew Richards, of The Royal Wolverhampton School, won his fourth gold of the Championships, taking out the 17-18 Years Men’s 200m Freestyle title.

Here is a full round-up of all the medallists from the final day of the Summer Championships.

Men’s 200m Freestyle

13-14 Years

  1. Stefan Krawiec (East Lothian) 1:58.58
  2. Liam Dawson (Nova Centurion) 1:59.14
  3. Kaiden Welsby (Stockport Metro) 1:59.83

15 Years

  1. James Hart (Plymouth Leander) 1:56.78
  2. Tyriese Smith (City of Liverpool) 1:57.57
  3. Cameron Travis (Aberdeen) 1:57.59

16 Years

  1. Pietro Forconi (Portsmouth Northsea) 1:54.99
  2. Daniel Gencas (Romford Town) 1:55.09
  3. Reuben Visda (City of Sheffield) 1:55.64

17-18 Years

  1. Matthew Richards (Royal Wolverhampton) 1:50.67
  2. Samuel Osborne (City of Birmingham) 1:51.70
  3. Joel Thompson (Ellesmere College) 1:53.32

19 Years and Over

  1. Craig McLean (University of Stirling) 1:49.11
  2. Jakob Goodman (Millfield) 1:49.42
  3. Kyle Chisholm (Stockport Metro) 1:49.43

Women’s 100m Breaststroke

13-14 Years

  1. Hermione Roe (Stockport Metro) 1:12.84
  2. Caitlin Lansom (Stockport Metro) 1:13.28
  3. Eleanor Perks (Witney) 1:14.44

15 Years

  1. Olivia Herron (Stockport Metro) 1:11.63
  2. Illizane Pinfold (City of Oxford) 1:12.51
  3. Imogen Lambert (Mount Kelly) 1:13.03

16 Years

  1. Angharad Evans (Ellesmere College) 1:10.11
  2. Anna Leman (RTW Monson) 1:11.58
  3. Carys O’Reilly (City of Leicester) 1:11.87

17-18 Years

  1. Kayla Van Der Merwe (Winchester) 1:08.30
  2. Katie Robertson (South Ayrshire) 1:09.32
  3. Rebecca Clynes (City of Leeds) 1:10.10

19 Years and Over

  1. Katie Matts (Stockport Metro) 1:08.58
  2. Jocelyn Ulyett (Loughborough University) 1:08.78
  3. Kara Hanlon (Edinburgh University) 1:08.98

Men’s 200m Backstroke

13-14 Years

  1. Matthew Cairns (Durham City) 2:11.34
  2. Adam Graham (Millfield) 2:12.42
  3. Christian Duetoft (Leatherhead) 2:12.72

15 Years

  1. Robbie Hemmings (Poole) 2:06.16
  2. Hubert Gdaniec (Plymouth Leander) 2:06.73
  3. Hendrik Van Der Leest (Woking) 2:06.97

16 Years

  1. Toby Stewart (Guildford City) 2:07.39
  2. Samuel Greenbank (Cockermouth) 2:07.48
  3. Joshua Skinner (Nova Centurion) 2:07.48

17-18 Years

  1. Cameron Brooker (Wycombe District) 2:01.74
  2. Charlie Hutchison (Ellesmere College) 2:02.04
  3. Oliver Fairman (Poole) 2:03.00

19 Years and Over

  1. Elliot Clogg (City of Sheffield) 1:59.83
  2. James McFadzen (Loughborough University) 1:59.87
  3. Jacob Greenow (Bath University) 2:01.58

Women’s 100m Butterfly

13-14 Years

  1. Laura Dickinson (Lincoln Vulcans) 1:02.22
  2. Eva Okaro (Sevenoaks) 1:03.29
  3. Henrietta D’Ammassa (Ellesmere College) 1:03.75

15 Years

  1. Lucy Grieve (South Ayrshire) 1:00.86
  2. Isabelle Goodwin (City of Leeds) 1:01.20
  3. Rebecca De Torres (City of Cardiff) 1:02.32

16 Years

  1. Maisie Elliott (City of Leicester) 1:01.33
  2. Sara Kalawska (Hatfield) 1:01.57
  3. Lottie Wynne-Jones (City of Milton Keynes) 1:02.20

17-18 Years

  1. Ciara Schlosshan (City of Leeds) 59.53
  2. Keanna Macinnes (University of Stirling) 1:00.81
  3. Yasmin Perry (Aberdeen) 1:01.07

19 Years and Over

  1. Harriet Jones (City of Cardiff) 59.32
  2. Harriet West (Loughborough University) 59.84
  3. Alicia Wilson (Guildford City) 1:00.29

Men’s 50m Butterfly

13-14 Years

  1. Stefan Krawiec (East Lothian) 27.05
  2. Oliver Waller (North Cornwall) 27.12
  3. Finley Bunhejee (City of Derby) 27.22

15 Years

  1. Calvin Fry (Millfield) 25.85
  2. James Hart (Plymouth Leander) 25.92
  3. Thomas English (Chester Le Street) 25.95

16 Years

  1. Ned Sharp (Skipton) 25.24
  2. Joshua Gammon (Barnstaple) 25.83
  3. Eliot Desforges (Bracknell) 25.83

17-18 Years

  1. Alec White (Exeter City) 24.89
  2. Matthew Richards (Royal Wolverhampton) 24.92
  3. Sam Dailley (Mount Kelly) 25.16

19 Years and Over

  1. Alexander Bowen (Loughborough University) 24.17
  2. Henry Bland (City of Cardiff) 24.38
  3. Sam Horrocks (City of Manchester) 24.47

Women’s 400m Medley Team

14-16 Years

  1. Plymouth Leander A (Honey Osrin, Lana Broekhoven, Oriana Noel, Ella Bardgett) 4:17.19
  2. City of Leicester (Lucy Hitchin, Carys O’Reilly, Maisie Elliott, Evie Richards) 4:20.58
  3. Mount Kelly (Bella Hodges, Imogen Lambert, Caitlyn Fry, Scarlett Orchard) 4:22.17

17 Years and Over

  1. Loughborough University (Mollie Allen, Jocelyn Ulyett, Charlotte Atkinson, Candice Hall) 4:07.79
  2. Guildford City (Tilly Hansen-Hamilton, Rosanna Arnold, Alicia Wilson, Robin Neumann) 4:10.82
  3. Mount Kelly (Athena Clayson, Niamh Robinson, Emily Haimes, Macy Lawrence) 4:13.04

Men’s 400m Medley Team

14-16 Years

  1. Millfield School A (David O’Loughlin, Dimitrios Tsaliagkos, Sean Tsai, Stanislas Chausson) 3:56.18
  2. Portsmouth Northsea (Pietro Forconi, Oliver Kettle, Marcus Scullion, Jeremy Williams) 3:58.02
  3. Wycombe District A (Jan Poulton, Luke Ibbeson, Thomas Sansome, Ellis Morgan) 3:59.44

17 Years and Over

  1. Loughborough University (Daniel Cross, James McFadzen, Joe Litchfield, Samuel Irvine) 3:40.46
  2. University of Stirling A (Martyn Walton, Kyle Boyek, Callum Lawrie, Craig McLean) 3:41.82
  3. Swansea University A (Liam White, George Hopkins, Lewis Fraser, Daniel Jones) 3:43.07

Catch up on all the results from the British Summer Championships at www.swimmingresults.org

Main photo: City of Liverpool Swimming Club

Top