LEARN A SKILL IN LOCKDOWN - TRY A COACHING COURSE OR CPD

Records tumble on day four of British Summer Championships

Six new records were set on the fourth day of the British Summer Championships at Sheffield.

Four British Para-swimming and two age group records were broken during the finals session at Ponds Forge International Pool.

Tully Kearney, Zara Mullooly and Stephen Clegg all set records in their heat swims and then broke them again in the finals.

Kearney (S5) clocked 38.08 in the Women’s MC50m Freestyle heats and the City of Manchester Aquatics swimmer lowered that time in the final to 37.42 on her way to the bronze medal.

In the same race, Mullooly (S10) finished in 29.06 in her heat and bettered that in the final as she recorded a time of 29.01 on her way to fifth place.

Eleanor Robinson claimed silver in the same event as she also set a new best time.

The S6 Northampton swimmer finished in 34.09 to take second place alongside a British record.

City of Sunderland’s Clegg broke the S12 British record in the heats of the Men’s MC 50m Freestyle in 24.92 – and then went even quicker in the final to claim the bronze medal.

He finished in 24.90 to take third behind Lewis White (S9) and Ryan Crouch (S9).

Michael Klimaszewski set a new British best of 57.89 on his way to gold in the Men’s 13-14 Years 100m Butterfly

And Matthew Richards is also a British record holder after clocking 54.51 as he won the Men’s 16 Years 100m Butterfly title.

Day Four medallists

Women’s 13-14 Years 1500m Freestyle

  • 1 Milly Boulding (Borough of Kirklees) 17:22.59
  • 2 Ella Took (Tynemouth) 17:32.32
  • 3 Sophie Freeman (Cochester) 17:38.03

Women’s 15 Years 1500m Freestyle

  • 1 Fleur Lewis (Barnet) 17:08.13
  • 2 Iona Macleod (Dundee City Aquatics) 17:17.14
  • 3 Olivia Clare (City of Manchester Aquatics) 17:34.09

Women’s 16 Years 1500m Freestyle

  • 1 Michaella Glenister (Leicester Sharks) 17:07.92
  • 2 Niamh Holland (Royal Wolverhampton School) 17:18.03
  • 3 Tiegan Child (Beckenham) 17:22.72

Women’s 17-18 Years 1500m Freestyle

  • 1 Maisie Macartney (Thanet Swim) 16:52.34
  • 2 Alisha Hawkins (Stockport Metro) 16:59.52
  • 3 Leah Crisp (City of Leeds) 16:59.67

Women’s 19 Years and over 1500m Freestyle

  • 1 Polly Holden (Nova Centurion) 16:39.72
  • 2 Nicole Ryan (City of Oxford) 17:02.75
  • 3 Emily Clarke (Loughborough University) 17:20.17

Men’s 13-14 Years 200m Breaststroke

  • 1 Cameron Williams (Dartmoor Darts) 2:23.77
  • 2 Harvey Freeman (Northampton) 2:25.01
  • 3 Aneurin Davies (Swansea Aquatics) 2:26.01

Men’s 15 Years 200m Breaststroke

  • 1 William Ellington (Millfield) 2:22.71
  • 2 Billy Wotton (City of Oxford) 2:22.99
  • 3 Jason Robson (York City) 2:24.84

Men’s 16 Years 200m Breaststroke

  • 1 Rhodri Williams (Nofio Clwyd) 2:19.58
  • 2 William Bell (City of Leicester) 2:19.86
  • 3 Charlie Hutchison (Ellesmere College) 2:22.04

Men’s 17-18 years 200m Breaststroke

  • 1 Gregory Butler (City of Derby) 2:15.20
  • 2 Kyle Booth (City of Cardiff) 2:16.53
  • 3 Nathan Hughes (Hatfield) 2:16.54

Men’s 19 Years and over 200m Breaststroke

  • 1 Craig Benson (University of Stirling) 2:10.25
  • 2 Tobermory Mackay-Champion (City of Oxford) 2:13.99
  • 3 Adam Chillingworth (Plymouth Leander) 2:14.01

Women’s 13-14 Years 100m Freestyle

  • 1 Tamryn Van Selm (Bromley) 56.88
  • 2 Freya Colbert (Nova Centurion) 56.98
  • 3 Sophie Freeman (Colchester) 58.70

Women’s 15 Years 100m Freestyle

  • 1 Betsy Wizard (Northampton) 57.02
  • 2 Rosie Morgan (Aberdeen) 57.37
  • 3 Carline Lewitt (Natare W London) 57.58

Women’s 16 Years 100m Freestyle

  • 1 Elena Morgan (Nofio Clwyd) 57.23
  • 2 Megan Allison (City of Newport) 57.35
  • 3 Sophie Yendell (City of Derby) 57.38

Women’s 17-18 Years 100m Freestyle

  • 1 Elizabeth Harris (Stockport Metro) 55.65
  • 2 Jemima Hall (Wycombe District) 56.64
  • 3 Anna Maine (Woking) 56.71

Women’s 19 Years and over 100m Freestyle

  • 1 Emily Crane (Loughborough University) 55.60
  • 2 Hannah Burvill (Woking) 56.08
  • 3 Amy Grant (Loughborough University) 56.37

Men’s MC 200m Individual Medley

  • 1 Tyler Ioannou (Wycombe District) S14 2:17.73 821 points
  • 2 Rhys Davies (Pembrokeshire County) S14  2:18.30 811 points
  • 3 Dylan Broom (Torfaen Dolphins) S14 2:20.11 780 points

Women’s MC 200m Individual Medley

  • 1 Grace Harvey (Hoddesdon) S6 3:05.30 913 points
  • 2 Eleanor Simmonds (Camden Swiss) S6 3:11.09 833 points
  • 3 Toni Shaw (Aberdeen) S9 2:38.44 812 points

Men’s 13-14 Years 100m Butterfly

  • 1 Michael Klimaszewski (Hatfield) 57.98
  • 2 James Hart (Plymouth Leander) 58.04
  • 3 Ellis Cleworth (City of Liverpool) 59.00

Men’s 15 Years 100m Butterfly

  • 1 Edward Mildred (Northampton) 55.77
  • 2 Reuben Visda (City of Sheffield) 57.28
  • 3 Mark Ford (City of Glasgow) 57.64

Men’s 16 Years 100m Butterfly

  • 1 Matthew Richards (Royal Woverhampton School) 54.51
  • 2 Charlie Hutchison (Ellesmere College) 54.97
  • 3 Benjamin Chooyin (City of Cardiff) 56.35

Men’s 17-18 years 100m Butterfly

  • 1 Lewis Fraser (Swansea Aquatics) 53.98
  • 2 Santos Villalon (Millfield) 54.47
  • 3 Archie Goodburn (Warrender Baths) 54.52

Men’s 19 Years and over 100m Butterfly

  • 1 Cameron Brooks-Clarke (City of Sheffield) 52.89
  • 2 Sam Horrocks (City of Manchester Aquatics) 53.07
  • 3 Matthew Dornville (Warrington) 53.19

Women’s 13-14 Years 200m Backstroke

  • 1 Katie Shanahan (City of Glasgow) 2:15.74
  • 2 Caitlin Ebbage (Tonbridge) 2:18.35
  • 3 Emily Iley (Borough Waltham Forest) 2:20.16

Women’s 15 Years 200m Backstroke

  • 1 Honey Osrin (Plymouth Leander) 2:13.48
  • 2 Ellie Turner (Carnegie) 2:16.65
  • 3 Madelaine Hardingham (Newcastle) 2:19.17

Women’s 16 Years 200m Backstroke

  • 1 Rachel Anderson (Millfield) 2:13.44
  • 2 Pia Murray (Ellesmere College) 2:15.68
  • 3 Ellis Shiels (Milngavie) 2:16.51

Women’s 17-18 Years 200m Backstroke

  • 1 Sophie Hobbah (City of Leeds) 2:12.40
  • 2 Daisy Platts (City of Leicester) 2:14.95
  • 3 Sophia Wilson (Millfield) 2:15.69

Women’s 19 Years and over 200m Backstroke

  • 1 Charlotte Evans (Loughborough University) 2:11.39
  • 2 Chloe Golding (City of Manchester Aquatics) 2:11.40
  • 3 Jennifer King (Eastkilbride) 2:12.49

Men’s MC 50m Freestyle

  • 1 Lewis White (City of Derby) S9 26.57 846 points
  • 2 Ryan Crouch (teamipswich) S 9 27.19 789 points
  • 3 Stephen Clegg (City of Sunderland) S12 24.90 787 points

Women’s MC 50m Freestyle

  • 1 Sophie Pascoe (Nova Centurion) S10 28.04 930 points
  • 2 Eleanor Robinson (Northampton) S6 34.09 905 points
  • 3 Tully Kearney (City of Manchester Aquatics) S5 37.42 881 points

Men’s 14-16 Years 800m Freestyle Relay

  • 1 Royal Wolverhampton School (Daniel Johnson, Finn Nicholl, Thomas Watkin, Matthew Richards) 7:39.46
  • 2 City of Peterborough (Herbie Kinder, Henry Pearce, Myles Robinson-Young, Matthew Rothwell) 7:47.40
  • 3 City of Birmingham (William Cooper, Alexander Hindle, James Goodwin, Jacob Davies) 7:48.53

Men’s 17 years and over 800 Freestyle Relay

  • 1 Millfield School (Thomas Kingham, Kieran Bird, Louis Barker, Jakob Goodman) 7:24.21
  • 2 Stockport Metro (Harrison Coultar, Thomas Howdle, Kyle Boyek, Kyle Chisholm) 7:28.49
  • 3 Ellesmere College (Jakub Karl, Joel Thompson, Billy Pettit, Hector Pardoe) 7:30.27

To view all the results from day four of the British Summer Championships, click here

Top