LEARN A SKILL IN LOCKDOWN - TRY A COACHING COURSE OR CPD

Stephens claims fourth medal as more records fall at British Summer Championships

Laura Stephens claimed her fourth medal of the British Summer Championships on another day of fast swimming at Sheffield.

Two British age group records were broken at Ponds Forge International Pool and a number of personal bests set during the day three heats and finals.

Jacob Whittle set a new British record in the heats of the Men’s 13-14 Years 100m Freestyle as he clocked 53.59.

And the Derventio swimmer was just outside that time as he won the gold medal in the final in 53.67.

Brock Whiston also broke the SB9 British record on her way to victory in the Women’s MC 100m Breaststroke.

The Barking and Dagenham swimmer finished in 1:16.02 to claim the gold medal.

Plymouth Leander’s Stephens set a lifetime best of 2:10.37 to win the Women’s 19 Years and over 200m Butterfly ahead of City of Sheffield’s Isobel Grant (2:12.50) and City of Leeds’ Ruth McEwen (2:15.25).

Stephens had also won a gold in the Women’s 19 Years and over 400m Individual Medley on the opening day of the event and two bronze medals, on day two, in the Women’s 19 Years and over 100m Backstroke and Women’s 19 Years and over 50m Butterfly.

And Kieran Bird knocked almost eight seconds off his best time as he won the Men’s 19 Years and over 1500m Freestyle in 15:38.52.

Day three medallists:

Men’s 16 Years 1500m Freestyle

  • 1 William Bell (City of Leicester) 15:39.59
  • 2 Alexander Hindle (City of Birmingham) 16:09.88
  • 3 Henry Pearce (City of Peterborough) 16:16.59

Men’s 17-18 years 1500m Freestyle

  • 1 Nathan Hughes (Hatfield) 15:36.29
  • 2 Jamie Scholes (City of Peterborough) 15:43.44
  • 3 Samuel Osborne (City of Birmingham) 15:44.19

Men’s 19 years and over 1500m Freestyle

  • 1 Kieran Bird (Millfield) 15:38.52
  • 2 Samuel Budd (City of Sheffield) 15:38.76
  • 3 William Ryley (Bath University) 16:02.52

Women’s MC 100m Freestyle

  • 1 Alice Tai (Bournemouth) S8 1:03.69 1048 points
  • 2 Sophie Pascoe (Nova Centurion) S10 1:00.75 923 points
  • 3 Grace Harvey (Hoddesdon) S6 1:13.50 916 points

Men’s MC 100m Freestyle

  • 1 Lewis White (City of Derby) S9 57.26 847 points
  • 2 Stephen Clegg (City of Sunderland) S12 55.25 782 points
  • 3 Jonathan Booth (Bo Kirklees) S9 59.38 759 points

Women’s 13-14 Years 200m Butterfly

  • 1 Sophie Freeman (Colchester) 2:16.15
  • 2 Jo Hobsley (Barnet) 2:19.63
  • 3 Amy West (Stockport Metro) 2:21.87

Women’s 15 Years 200m Butterfly

  • 1 Fleur Lewis (Barnet) 2:16.26
  • 2 Maisie Elliott (City of Leicester) 2:16.37
  • 3 Charlotte Robinson (City of Leeds) 2:18.63

Women’s 16 Years 200m Butterfly

  • 1 Gaia Alcaras (Aberdeen) 2:15.83
  • 2 Rachel Anderson (Millfield) 2:17.00
  • 3 Mia Leech (City of Peterborough) 2:17.06

Women’s 17-18 years 200m Butterfly

  • 1 Keanna Macinnes (Heart of Midlothian) 2:10.49
  • 2 Ciara Schlosshan (City of Leeds) 2:13.77
  • 3 Tori Sopp (Wirral Metro) 2:14.69

Women’s 19 Years and over 200m Butterfly

  • 1 Laura Stephens (Plymouth Leander) 2:10.37
  • 2 Isobel Grant (City of Sheffield) 2:12.50
  • 3 Ruth McEwen (City of Leeds) 2:15.25

Men’s 13-14 Years 100m Freestyle

  • 1 Jacob Whittle (Derventio) 53.67
  • 2 Joshua Shaw (Guildford) 54.25
  • 3 Aiden Symons-Brown (Devonport) 54.36

Men’s 15 Years 50m Freestyle

  • 1 Edward Mildred (Northampton) 52.03
  • 2 Ned Sharp (Skipton) 53.34
  • 3 Jamie Hanss (City of Milton Keynes) 53.37

Men’s 16 years 100m Freestyle

  • 1 Matthew Richards (Royal Wolverhampton School) 50.57
  • 2 Huw Williams (Millfield) 51.68
  • 3 Reid Jones (Plymouth Leander) 52.03

Men’s 17-18 Years 100m Freestyle 

  • 1 Harry Constantine (Hatfield) 49.99
  • 2 Joseph Page (Havant) 50.52
  • 3 Archie Goodburn (Warrender Baths) 51.27

Men’s 19 years and over 100m Freestyle

  • 1 Jack Thorpe (Edinburgh University) 50.17
  • 2 Alex Wray (Loughborough University) 50.26
  • 3 Samuel irvine (Loughborough University) 50.41

Women’s MC 100m Breaststroke

  • 1 Brock Whiston (Barking and Dagenham) S9 1:16.02 913 points
  • 2 Louise Fiddes (Hatfield) S14 1:14.88 911 points
  • 3 Rebecca Redfern (Worcester) 1:15.60 880 points

Men’s MC 100m Breaststroke

  • 1 Tyler Ioannou (Wycombe District) S14 1:10.91 818 points
  • 2 Gavin Roberts (City of Glasgow) S14 1:11.48 799 points
  • 3 Jack Milne (City of Dundee Aquatics) S14 1:12.85 754 points

Women’s 13-14 Years 50m Freestyle

  • 1 Tamryn Van Selm (Bromley) 26.27
  • 2 Chiara Tommasello (City of Manchester Aquatics) 26.67
  • 3 Rebecca De Torres (City of Cardiff) 26.85

Women’s 15 Years 50m Freestyle

  • 1 Elena Dewhurst (Anaconda) 26.35
  • 2 Caroline Lewitt (Natare W London) 26.60
  • 3 Honey Osrin (Plymouth Leander) 26.71

Women’s 16 Years 50m Freestyle

  • 1 Sophie Yendell (City of Derby) 25.85
  • 2 Macy Lawrence (Mount Kelly) 26.25
  • 3 Rebecca Watt (Dunmow) 26.47

Women’s 17-18 Years 50m Freestyle

  • 1 Alicia Wilson (Guildford) 25.84
  • 2 Jasmine McCrea (Poole) 25.94
  • 3 Kate Clifton (City of Sheffield) 25.96

Women’s 19 years and over 50m Freestyle

  • 1 Emily Barclay (Loughborough University) 24.94
  • 2 Emily Crane (Loughborough University) 25.84
  • 3 Katie Latham (Thanet Swim) 25.87

Men’s 13-14 Years 400m Individual Medley

  • 1 George Smith (Ellesmere College) 4:40.93
  • 2 Jan Poulton (Wycombe District) 4:43.08
  • 3 Isaac Dodds (Tigers Jersey) 4:43.48

Men’s 15 Years 400m Individual Medley

  • 1 Edward Mildred (Northampton) 4:33.70
  • 2 Angus Allison (Warrender Baths) 4:37.18
  • 3 Pierce Greening (Cockermouth) 4:39.50

Men’s 16 Years 400m Individual Medley

  • 1 Charlie Hutchison (Ellesmere College) 4:21.85
  • 2 Jacob Davies (City of Birmingham) 4:35.26
  • 3 Jackson O’Rourke (Northampton) 4:35.46

Men’s 17-18 Years 400m Individual Medley

  • 1 Nathan Hughes (Hatfield) 4:25.81
  • 2 Jakob Goodman (Millfield) 4:28.64
  • 3 Robbie Jones (Tigers Jersey) 4:30.19

Men’s 19 Years and over 400m Individual Medley

  • 1 Joe Litchfield (Loughborough NC) 4:19.14
  • 2 Fraser Minnican (Loughborough University) 4:19.37
  • 3 Jacob Greenow (Bath University) 4:20.23

Women’s 14-16 Years 800m Freestyle Relay

  • 1 Nova Centurion A (Freya Colbert, Annie Pearson, Amy Mead, Rebecca Flisher) 8:27.55
  • 2 City of Peterborough (Mackenzie Whyatt, Mia Leech, Harriet Salisbury, Amelia Monaghan) 8:30.68
  • 3 Mount Kelly A (Kaylee Dekker, Scarlett Orchard, Georgina Dennis, Gaurika Singh) 8:31.35

Women’s 17 Years 800m Freestyle Relay

  • 1 Stockport Metro (Elizabeth Harris, Alisha Hawkins, Katie Matts, Holly Hibbott) 8:08.77
  • 2 City of Sheffield A (Abbie Houston, Amy Bell, Kate Clifton, Isobel Grant) 8:17.67
  • 3 Wycombe District A (Rachel Cox, Caitlin Mackay, Emilia Sansome, Jemima Hall) 8:20.15

To see all the results from the British Summer Championships, click here.

Top