Swim England National Awards 2017

The Swim England National Awards are a great opportunity to celebrate all the individual achievements and team successes of the past year.

They recognise all those involved in our sports, from members and volunteers to partners, teachers and athletes.

The 2017 National Awards were held on 11 November at The Great Hall at the University of Birmingham with Olympic diving silver medallist Leon Taylor hosting the day and double Olympian swimmer Ellie Faulkner presenting the awards.

Finalists were invited from across the country to come together and celebrate another year of success and fantastic achievements.

Swim England National Awards 2017 Award Winners

Click or tap play on the video playlist below to watch interviews with some of the winners.

Swim England Learn To Swim Award

  • Winner: Lois Rodgers
  • Runner-Up: Seth Cartlidge

Swim England School Swimming Charter: Primary School of the Year

  • Winner: Potterhanworth Church of England Primary School
  • Runner-Up: Hillbourne Primary School

Swim England Swim School Member of the Year

  • Winner: Broom Swim School
  • Runner-Up: Warwick Swim School

Swim England National Learn to Swim Provider

  • Winner: Doncaster Culture and Leisure Trust
  • Runner-Up: Fins Swimming Club

Swim England Achievement Award: Youth Participant

  • Winner: Tegan Gibson
  • Runner-Up: Benjamin Staniforth

Swim England Achievement Award: Senior Participant

  • Winner: Liz Woolner
  • Runner-Up: Matthew Burrows

Swim England Achievement Award: Disabled Participant

  • Winner: Matthew Davis
  • Runner-Up: Jake Piller

Swim England Facility Operator of the Year

  • Winner (0-22 wet sites): Barnsley Premier Leisure
  • Winner (23+ wet sites): Everyone Active
  • Runner-Up (0-22 wet sites): Everybody Sport and Recreation
  • Runner-Up (23+ wet sites): Freedom Leisure

Swim England Club of the Year

  • Winner: Flitwick Dolphins
  • Runner-Up: City of Bristol

Swim England Performance Club of the Year

  • Winner: City of Sheffield Diving
  • Runner-Up: Poole Swimming Club

Swim England Young Volunteer of the Year

  • Winner: Amber Francis
  • Runner-Up: Elora Graham

Swim England Volunteer of the Year

  • Winner: Karen Bowen
  • Runner-Up: Jane Stalker

Swim England Teacher of the Year

  • Winner: Judith Goodwin
  • Runner-Up: Ashley Varjavand

Swim England Coach of the Year

  • Winner: John Spicer
  • Runner-Up: Christopher Dove

Swim England Services to Aquatics

  • Winner: Carole Lister
  • Runner-Up: Gail Harrison

The David Sparkes OBE Innovation Award

  • Winner: Positive Strokes

Swim England Performance Athlete of the Year

  • Para-Swimming: Ollie Hynd
  • Diving: Tom Daley
  • Water Polo: Sophie Jackson
  • Masters: Sophie Casson
  • Swimming: Adam Peaty
  • Open Water: Tim Shuttleworth
  • Synchro: Kate Shortman

Swim England Talent Athlete of the Year

  • Para-Swimming: Luke Batty
  • Diving: Phoebe Banks and Ruby Bower
  • Water Polo: George Jackson
  • Open Water: Emilia Sansome
  • Swimming: Annabel Guye-Johnson
  • Synchro: Mimi Gray
Top